ČTK to sdělila Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Mezi novými národními kulturními památkami je mimo jiné také zámek v Plumlově na Prostějovsku.

Za NKP byly prohlášeny také klášter augustiniánů v Brně, bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku, klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, zámky Jezeří na Mostecku, Moravský Krumlov na Znojemsku, Rosice na Brněnsku a Hrad Veveří v Brně.

"Každá z dnes nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou," řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Zpěvák Horset, nový majitel zámku ve Ptení, představil svou historickou nemovitost zvenku i zevnitř. Listopad 2022
Hra o trůny ve Ptení. Nový majitel zámku nás provedl a prozradil plány

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více. Návrhy na národní kulturní památky musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo ministerstvo kultury, projednat vláda.

Změna hodnotové kategorie památky nenese žádné nové nároky na státní rozpočet, všechny navrhované kulturní památky jsou podle ministerstva v dobrém technickém stavu, popřípadě se na jejich obnově lze podílet prostřednictvím památkových programu ministerstva kultury.

Plumlovský zámek - 3. března 2021 - zdobná fasáda směrem na nádvoří
Sto milionů na fasádu plumlovského zámku? Teď už se dají získat

V současnosti je podle webu Národního památkového ústavu v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 národních kulturních památek. Jsou mezi nimi památky od nejstarších, k nimž patří třeba archeologické naleziště Dolní Věstonice, přes památky středověké, jsou jsou Karlův most, Anežský klášter, hrad Pernštejn či soubor gotických soch z období krásného slohu, a novověké, například vila Tugendhat v Brně nebo čistírna odpadních vod v Bubenči, až po památky z konce 20. století, mezi nimiž je třeba hotel a televizní vysílač na Ještědu u Liberce.

Většina národních kulturních památek jsou nemovitosti, movitých je jen 26. Vedle korunovačních klenotů a ostatkové skříně sv. Maura k nim patří třeba železniční motorový vůz M 290.001 Slovenská strela.