Velká radost ovládla zámek i podzámčí.

"Jsme strašně rádi, že to vyšlo. Vnímáme to jako pochvalu pro nás všechny, myslím tím lidi, instituce a firmy, které se o zámek starají," sdělil Deníku kastelán zámku Martin Váňa.

Jako velké zadostiučinění bere konečný výsledek i správce facebookové skupiny Prostějov bez "cenzury". (Pbc)

"Samozřejmě mě těší, že jsme myslím nemalou měrou přispěli. Hlavně ale pozitivně hodnotím reakci správců webu na kterém se hlasovalo. Po neuvěřitelných skokových nárůstech hlasů, se po četných připomínkách vše vrátilo do normálních kolejí. Myslím, že vše proběhlo fér," prozradil Jonáš Proser, správce fb skupiny s více než 23 tisíci členy.

Seznámení na zámku

Jednou z hlasujících byla i Alena Rubešová z Kostelce na Hané.

"Soutěž jsem sledovala a hlasovala poctivě opravdu každý den. K Zámku v Čechách pod Kosířem mám hodně osobní vztah, protože právě tam se seznámili moji rodiče v dětském domově, kde maminka pracovala a tátu tam přesunuli na dva měsíce z dětského domova v Plumlově. Oba tam pracovali jako vychovatelé. Dětský domov byl přímo v prostorách zámku. Sama jsem tam pak jako dítě s maminkou často jezdila," vyznala se ze svého vztahu k vítězné památce Alena Rubešová.

Zvýšená popularita i obavy

Co vůbec vítězství v anketě Čechám pod Kosířem přinese, se zatím dá těžko předvídat.

"Zvýšenou popularitu snad ano, i když se trochu bojím. Ona ta soutěž je až po sezoně a za půl roku už o tom moc lidí vědět nebude. Tím ale nechci říct, že si toho nevážíme. Věřím, že i díky této ceně budeme moci být opět hezčí. Celková rekonstrukce je teprve ve své polovině," zamyslel se kastelán Váňa a doplnil: "Co taková cena obnáší, uvidíme až na slavnostním předávání ve čtvrtek večer."

Zámek Čechy pod Kosířem byl do soutěže Památka roku 2019 nominován za Olomoucký kraj. O vítězi rozhodovaly hlasy veřejnosti. Vítěz ankety bude oficiálně vyhlášen 3. října 2019 ve Španělském sálu Pražského hradu. Tam mu bude udělena Cena ministryně pro místní rozvoj Opera Historica.

VÝSLEDKY HLASOVÁNÍ – PAMÁTKA ROKU 2019

Památka - kraj - hlasy

Zámek a oranžérie Čechy pod Kosířem - Olomoucký - 28026 hlasů

Zámek Kunín - Moravskoslezský - 26037 hlasů

Mariánská Týnice - Plzeňský - 6468 hlasů