Asi nejvíce diskutovaným tématem kolem zámku je v současnosti snaha města o to, aby se objekt stal národní kulturní památkou.

„Na ministerstvu kultury máme přislíbeno, že se tak stane při nejbližším termínu zasedání příslušné komise, která o vyhlášení nových národních kulturních památek rozhoduje,“ přiblížila starostka Plumlova Gabriela Jančíková.

Řopík u Starého Města pod Králickým Sněžníkem je na prodej
"Řopík" pod Králickým Sněžníkem je na prodej. Vyvolávací cena mírná

„Ovšem až se zámek národní památkou stane, budeme moci žádat o opravdu velké peníze na dotacích, které jsou určeny pouze pro takto označené památky. A budeme tak moci rozjet realizaci již připraveného projektu na opravu fasády ze strany od nádvoří přibližně za 100 milionů korun,“ doplnila starostka Jančíková.

Odvodnění jako předzvěst následných oprav

Aby bylo město na uskutečnění této obří investice opravdu dobře připraveno, už proběhly a stále také probíhají dílčí práce, bez kterých by se nemohlo k opravě zdobné fasády přistoupit. „Museli jsme základy zámku a přízemní zdivo zbavit vlhkosti. Jsou na to poměrně složité metody. A letos bychom měli mít komplet hotovo,“ nechal se slyšet kastelán zámku Pavel Zástěra.

Zvelebení atraktivní bašty

Další velkou investici, která zámek čeká už v tomto roce, je oprava turisticky oblíbené bašty. „Zatékalo tam a vlhkost už byla neúnosná a začala páchat škody. Je tedy potřeba tam udělat například novou izolaci a kompletně vyměnit dlažbu,“ sdělila starostka Jančíková s tím, že peníze na tuto akci poputují na zámek z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury České republiky.

Zámek ve Ptení a zpěvák Horset
Zpěvák hodlá koupit zámek ve Ptení. Chce tam penzion, koncerty i pivovar

Kromě prací na baště, se podle plumlovské starostky budou na zámku realizovat i další menší investice. „Rádi bychom kupříkladu nechali opravit vstupní portál do zámku, projekt je už připravený a čekáme na vypsání vhodného dotačního titulu,“ uvedla starostka.

Na zámku je pořád co dělat

Kastelán Pavel Zástěra v té souvislosti zmínil i další drobné práce na zámku, které proběhly nedávno či právě probíhají. „Celou zimu pracujeme na dílčích dodělávkách, ve své podstatě jde o začistění a upravení již hotových věcí. Namátkou uvedu úpravu schodiště mezi jednotlivými patry či dlažby v nejvyšším patře. Tam rovněž renovujeme i poškozená vrata a dveře a čeká nás i začistění oken,“ vyjmenoval kastelán s tím, že na zámku je prostě pořád co dělat.

35 akcí pro tento rok

Starost o zámek, to ovšem nejsou jen nové investice a opravy, ale také příprava každoročně bohaté nabídky kulturních akcí. „Letos otvíráme zámek pro veřejnost o posledním březnovém víkendu, kdy pro návštěvníky chystáme sérii nových pohádkových prohlídek. Celkem na celý rok máme naplánováno zhruba 35 akcí, takže každý si z nich jistě vybere něco, co jej bude zajímat. Samozřejmě postupně doplňujeme i stávající expozice ve všech zpřístupněných patrech,“ nechal se slyšet kastelán Zástěra.

Hrádek Špacírštejn u Lipové na Prostějovsku se svým stavitelem Zdeňkem Procházkou - 26. října 2019
Nadšenec ze "šutrů" vystavěl malý hrad. Špacírštejn budoval sám 10 let

Lili Amann a Antonín Gavlas

Podle něj se mohou těšit zájemci i na několik nových výstav. „Na jaře to bude expozice obrazů Lilian Amann, která představí v Plumlově svou novou tvorbu. V létě na návštěvníky bude čekat výstava obrazů ostravského výtvarníka Antonína Gavlase s názvem Záhady světla a jednáme ve spolupráci s panem Pekáčkem i o přípravě výstavy historických fotografií Plumlova,“ prozradil kastelán.

Šporclův koncert a klání siláků

A zajímavé víkendové akce na zámku? Chystají se nějaké novinky mimo tradiční již zaběhnutý program? „Třeba v květnu budeme hostit koncert českého houslového virtuóza světového renomé Pavla Šporcla a v létě nás čeká v zámeckém areálu veřejný trénink spolku dobromilických siláků,“ zmínil na závěr kastelán dvě perličky z připravované sezóny.

Ukázka osvobozovacích bojů z konce II. světové války na fortu v Radíkově
Fort Radíkov vzkříšený nadšenci je na prodej. "Zájem veřejnosti upadl"

PROGRAM AKCÍ NA PLUMLOVSKÉM ZÁMKU V ROCE 2020

* Jde o prozatimní verzi programu, ten se bude postupně doplňovat a upravovat

28. a 29.3. Pohádkové prohlídky

4. 5. Vítání jara

10. - 13. 4 Drátenický jarmark s komedianty

25. a 26. 4 Pohádkové prohlídky

2. 5. Vernisáž výstavy obrazů Lilli Amann,

květen - červen výstava obrazů Lillian Amann

16. a 17. 5. Pohádkové prohlídky

23. 5. Houslový koncert Pavel Šporcl

27. 5. - 1. 6. Program pro školy

30. a 31.5. Šermířské dostaveníčko

6. 6. Vojenský Dětský den

Klavírní koncert Barbora Dostalíková

20. 6. Koncert Létající rabín KS

27. 6. Vernisáž výstavy česko-maďarských fotografů v 17h

červenec - srpen výstava fotek

Vernisáž výstavy obrazů A. Gavlase

červenec - srpen výstava obrazů A. Gavlas Záhady světla

4.- 5.- 6. 7. Dobývání hradu Plumlova

10. a 11. 7. Noční prohlídky

18. a 19. 7. Řemeslný jarmark

25 . 7. Veřejný tréning siláků alias STRONGMANN

8. a 9.8 . Šermířský víkend

29. 8. Baletní galavečer

5. 9. Divadlo Temno

12.9. Divadlo Point

19. 9. Vojenská historie

26. a 28. 9. Sokolnické slavnosti,

17. 10. Halloween

31.10. Hubertské slavnosti

Moravská zabijačka

12. a 13. 12. Putování adventem