Velkobystřiští totiž uspěli v žádosti o dotaci, začít by se mělo příští rok.

„Podepsali jsme novou nájemní smlouvu s firmou, která ostrý provoz zahájí první týden v září. Teď ještě děláme nějaké drobné úpravy v kuchyni, vyměňujeme terasu, přes kterou do ní teklo," uvedl starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Jako první nové služby prověří stoupenci takzvaného Geocachingu (poznámka redakce – je to hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice ), kteří se do města chystají o nadcházejícím víkendu.

„Je to mezinárodní sraz geocasherů, budou se tady také různé věci prodávat, budou tu i ukázky schovávání kešek ve stromech. Na ten úplně ostrý provoz hotel ale najede až v rámci Lidového roku, což je tradiční akce o následujícím víkendu," podotkl.

Doposud se na zařízení dělaly jen nejnutnější opravy, větší rekonstrukcí by budova měla projít v příštím roce.

„Tím, že jsme uspěli v žádosti o dotaci, tak bychom chtěli v příštím roce, až bude nachystaná projektová dokumentace a výběrové řízení, zahájit rekonstrukci zámku. Práce se budou skládat z rekonstrukce vzduchotechniky, pokojů, kuchyně, sociálek. Nebude to úplná obnova, ta by přišla na mnohem víc peněz, ale ty zásadní, provozní věci, ty se budou všechny spravovat," poznamenal starosta.

35 pokojů, 6 nových pracovních míst

Podle Renaty Škrobálkové, tiskové mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava projekt naplnil veškerá kritéria, která byla stanovena ve výzvě o poskytnutí dotace a díky tomu uspěl v soutěži s ostatními projekty.

„Jedná se o rekonstrukci zámku, který má poskytovat zázemí převážně pro jednodenní kongresovou turistiku. Kromě celkové rekonstrukce bude modernizováno i třicet pět pokojů a vytvoří se šest nových pracovních míst. Projekt získal dotaci 7,9 milionu korun, což je čtyřicet procent z celkových výdajů projektu," řekla.

Celková cena rekonstrukce zařízení, které provozuje obchodní společnost Hotel Zámek stoprocentně vlastněná městem Velká Bystřice, se pohybuje okolo dvaceti milionů korun.

„Jsme rádi, že jsme dotaci dostali. Hotel potřebuje investici, kterou bychom museli dát tak jako tak, ale asi bychom ji nedali z městského rozpočtu najednou, ale postupně. Část prostředků máme naspořených, na část bychom si možná vzali investiční úvěr. Velmi nás ale potěšilo nové určení daní, měli bychom tak příští rok dostat do obecní kasy víc peněz. Jsme rádi, hotel už to potřebuje a že to pomůže zvednout kvalitu poskytovaných služeb," doplnil Marek Pazdera.