Přestože znalecká komise kraje i prostějovská Česká lékařská komora, jejíž revizní komise se letos případem zabývala, vydaly stanoviska, že neexistuje souvislost mezi chybou přerovské lékařky a vývojem onemocnění, rodiče jsou přesvědčeni o opaku a v ruce mají i znalecký posudek, který to potvrzuje.

„Nechali jsme si udělat nezávislý znalecký posudek, který takovou souvislost potvrzuje. Proto jsme prostřednictvím našich právníků podali na nemocnici žalobu,“ sdělil Olomouckému deníku otec Ondřeje Rudolf Kalovský.

„Nesouhlasíme se závěry, že nejsou souvislosti mezi pochybením a následky. Nepochybujeme o tom, že je velmi těžké takovou souvislosti prokázat, ovšem my máme v ruce posudek odborníka, který jednoznačně potvrzuje, že ta souvislost tam je,“ sdělil.

V žalobě o náhradu škody na zdraví požaduje rodina za těžké poškození Ondřejova sluchu 4,32 milionu korun. Po několika měsících strávených v nemocnici v Ostravě totiž speciální vyšetření prokázala, že chlapec je hluchý.

Doteď je hoch v péči motolské fakultní nemocnice, kde mu pro oboustrannou hluchotu provedli kochleární implantaci a vloni na podzim první programování řečového procesoru.

Chlapec předloni prodělal pneumokokovou meningitidu. Onemocnění začalo běžným zánětem středního ucha. Nejprve byl Ondřej ošetřen v kroměřížské nemocnici a poté, co v noci nastaly vysoké horečky a začal zvracet, vyhledali rodiče pomoc na dětské ambulanci nemocnice v Přerově, odkud byl hoch po vyšetření a předepsání léku na teplotu odeslán zpět domů.

Rodiče se do nemocnice odpoledne vrátili, protože jeho stav se stále zhoršoval. Byl přijat k hospitalizaci. Přes urgenci rodičů a špatný zdravotní stav mu ale nebyly provedeny další krevní testy ani lumbální punkce či CT mozku k vyloučení meningitidy.

Až po několikahodinovém úsilí rodičů bylo dítě posláno na neurologickou ambulanci a CT mozku. Lékařka přitom stále popírala přítomnost meningeálního syndromu, který neuroložka několik minut nato potvrdila.

Další vyšetření potvrdilo akutní meningitidu a přímé ohrožení chlapcova života. Ten byl proto převezen na intenzivní jednotku ostravské nemocnice, kde jej lékaři okamžitě operovali. Na nemocničním lůžku strávil Ondřej šest měsíců.

Rodiče poukazují na to, že tím, jak lékařka stav syna podcenila, se zhoršil natolik, že dítě mohlo zemřít.

„Pokud by včas dostal adekvátní léčbu, tedy antibiotikum za pár desítek korun, nedostal by se náš syn do situace, kdy mu šlo o život a zdravotnictví by následně nemuselo vynakládat několikamilionové částky na jeho léčbu a rehabilitaci,“prohlásil Rudolf Kalovský.

Mluvčí společnosti Středomoravská nemocniční, která nemocnici v Přerově vloni převzala do pronájmu, uvedl, že společnost na postižení Ondřeje Kalovského nemá žádnou vinu.

„Akciová společnost Středomoravská nemocniční převzala Nemocnici Přerov od 1. července 2007. Proto za případ, který se stal 23. července 2006, nenese žádnou odpovědnost,“ reagoval na žalobu mluvčí společnosti Tomáš Želazko.

Poukázal zároveň na rozhodnutí znalecké komise, podle níž lékařka při stanovení způsobu léčby postupovala s prodlením. „Takže diagnóza byla potvrzena se zpožděním několika hodin a tím bylo zpožděno i zahájení adekvátní terapie. Příčinná souvislost mezi uvedeným pochybením a následným vývojem onemocnění však není prokazatelná,“ citoval mluvčí zprávu komise Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Dodal, že chybující lékařka složila v nemocnici jako externí lékař. „Ihned po této události s ní byla spolupráce ukončena,“ dodal mluvčí.