Prodejna v olomoucké Hněvotínské ulici, kam manželé pravidelně míří za nákupy, je spolu s Kauflandem ve Šternberku zapojena do pilotního testování systému zálohování „petek“.

Kromě skleněných lahví mohou zákazníci v obchodě vracet také PET lahve. Za minimálně šest nesešlápnutých „petek“ dostanou slevový kupon. V rámci celé České republiky je do projektu zapojeno celkem šest prodejen Kaufland a Lidl.

Čísla za první měsíce podle řetězců ukazují, že systém zálohování PET lahví (v některých prodejnách i plechovek) může úspěšně fungovat i v českém prostředí.

První dílo letošního ročníku Street Art Festivalu v Olomouci dokončil slovenský umělec Dian na Tabulovém vrchu. Jeho mural slona v New Yorku získal ocenění a byl zařazen mezi „Top 10 murals in Brooklyn 2015“.  19. srpna 2023
V Olomouci jako v Brooklynu. Oceněný slon ozdobil sídliště, láká na festival

„Pilotní testování potvrdilo, co jako maloobchodníci pozorujeme už delší dobu – že je mezi zákazníky vysoká poptávka po rozšíření zálohového sytému ze skleněných lahví i na další jednorázové obaly. Vedle toho jsme ale získali celou řadu dalších cenných dat o tom, jak systém funguje v praxi a jak ho nastavit tak, aby byl maximálně efektivní pro všechny,“ popisovala mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Během tří měsíců zákazníci ve vybraných prodejnách výměnou za slevové kupony odevzdali přes 260 tisíc obalů. Obavy, že může být překážkou skladovat doma prázdné obaly a vracet je neznečištěné a nesešlápnuté, se během testování podle řetězců nepotvrdily. I vzhledem k tomu, že lidé většinou odevzdávají maximálně 12 obalů naráz.

Samosběr zeleniny ve Vojnicích 2023. Sobota patřila místním a spolupracovníkům pěstitele, ve středu 23. srpna propukne naplno
Největší samosběr zeleniny na Hané je tady. Kdy to u Olomouce vypukne a za kolik

Pilotní testování podle řetězců ukázalo i to, že záloha (v tomto případě slevový kupon) představuje pro řadu lidí jen jednu z motivací. Z kuponů vydaných zálohovými automaty uplatnili zatím okolo 25 procent, což naznačuje, že PET lahve a plechovky vracejí lidé také z přesvědčení.

Oba řetězce v Česku budou v projektu dál pokračovat a zálohové automaty nainstalují do vybraných prodejen v dalších městech, na střední Moravě například ve Zlíně.

Testování sleduje Ministerstvo životního prostředí. Podle Davida Surého, vrchního ředitele sekce ochrany životního prostředí, jsou cenná zejména data o tom, jak jsou zákazníci ochotni akceptovat a využívat systém zálohování nápojových obalů.

Letní kulturní festival HRADY.CZ, 18. srpna 2023, Hradec nad Moravicí. Majk Spirit.
Hrady.cz baví davy, i s Kabáty míří na Bouzov. Takto se teď paří u Opavy

„Zároveň na ministerstvu pracujeme na úpravě zákona o obalech, který zavede povinný systém zálohování PET lahví a plechovek. Do konce roku připravíme paragrafové znění, které bude reflektovat jak zkušenosti českých obchodníků, tak ty zahraniční, zejména ze Slovenska a Německa,“ informoval Surý.