Do lavic Základní školy Mozartova v Olomouci by v pondělí mělo usednout na 140 dětí.

„Ráno půjdou přes prostor šaten rovnou do tělocvičny, kde budou po prezenci postupně otestovány na odběrových místech, kterých budeme mít celkem patnáct,“ popisoval ředitel Zbyněk Kundrum.

Testy si už pracovníci školy vyzvedli na požární stanici. Přesně 1 240 antigenních testů. Zaměstnanci jsou proškoleni a v pátek dostanou rodiče elektronickou cestou podrobné informace o testování dětí.

„My jsme nachystaní a na děti se těšíme. Rodiče poprosíme, aby žáci přišli už na 7:30 a my mohli začít s výukou standardně v 8:00,“ líčil Zbyněk Kundrum.

Nepředpokládá, že na startu antigenního testování před osmou hodinou nastanou nějaké větší problémy. Trochu se ale obává řešení následných pozdějších příchodů žáků, kteří půjdou například k lékaři.

„Budeme muset vytáhnout učitele z výuky, udělat prezenci, otestovat,“ popisoval.

Zatím nemá informaci o tom, že by některý rodič odmítal neinvazivní testování dítěte na koronavir a žák kvůli tomu neměl přijít v pondělí do školy.

Pozitivní ve čtvrtek? Do karantény celá třída

Připomněl, že pokud bude dítě pozitivní v pondělí, dítě se výuky nezúčastní a třídy se to nedotkne.

Při pozitivním výsledku během druhého testovacího kola ve čtvrtek, by ale musela do karantény celá třída a čekat, zda koronavir u spolužáka následně potvrdí vyšetření PCR metodou.

Vláda vybrala ke stěrům stejné testy, jaké používají školy v Rakousku. Do Olomouckého kraje je v úterý dovezli hasiči, kteří je nyní ve 13 požárních stanicích v Olomouckém kraji vydávají zástupcům jednotlivých škol.

„Na všech třinácti požárních stanicích v Olomouckém kraji jsme vytvořili výdejní místa pro distribuci testů pro školáky. Dnes a zítra si je ve dvou vlnách vyzvednou zástupci škol. Celkově hasiči přerozdělili 245 700 kusů testů,“ informovala ve čtvrtek mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

V pondělí 12. dubna se vrátí zpět do lavic žáci prvního stupně základních škol a také předškoláci, tedy děti, které od září půjdou do školy. Druhý stupeň se bude nadále vzdělávat on-line.