Výstava s názvem Chrám moudrosti, jezuitská univerzita v Olomouci 1573 až 1773 návštěvníkům představí olomoucké vysoké učení v prvních dvou stoletích existence. Výuka, správa i vedení univerzity tehdy bylo plně v rukou jezuitů, dynamického a progresivního řeholního společenství.

Envelopa Hub, nová budova Univerzity Palackého v Olomouci. Září 2023
Novinka na Envelopě: diskotéku nahradilo unikátní centrum. Podívejte se

Druhá výstava pojmenovaná Symboly moudrosti prezentuje třináct historických i současných žezel olomoucké univerzity. Komorním způsobem prezentuje na podsvícených panelech nově zdokumentovaná žezla rektora a jednotlivých fakult a to jak ta historická, která jsou dnes v držení Univerzity Innsbruck, tak ta aktuálně používaná a vzniklá v éře moderní Univerzity Palackého.

Obě výstavy jsou jedním z vrcholů letošního oslav 450 let univerzity.

„Jsem moc ráda, že se podařilo dát dohromady unikátní exponáty a předvést je tak, aby zaujaly nejen širokou veřejnost, ale i návštěvníky z univerzity samotné. Je to mimořádná příležitost seznámit se netradičně s institucí, která je už od doby renesance neodmyslitelnou součástí města Olomouce,“ vyzdvihla Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Univerzity Palackého.

Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní exponáty spojené s dějinami vysokého učení. K nejcennějším z nich patří párové glóby ze sbírky VMO, které tvořily součást knihovny jezuitské akademie.

Pouze do 5. listopadu bude v muzeu k vidění originál zakládací listiny, od které univerzita měří svůj čas.

Vizualizace nové budovy Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP Olomouc v Hněvotínské ulici
Na Tabuláku začala stavba originální budovy univerzity

Velmi atraktivní jsou také rozměrné grafické listy, takzvané univerzitní teze nebo tři starobylá olomoucká univerzitní žezla.

Jedním z nich je unikátní prozatímní žezlo právnicko-politické fakulty, které bylo zapůjčeno z univerzity v rakouském Innsbrucku.

Obě výstavy budou pro veřejnost přístupné až do 11. února 2024 v sále Václava III. Po celou dobu konání je připravený také bohatý doprovodný program zahrnující přednášky, besedy, podcastové série a křest knihy.

Informace o těchto akcích budou postupně zveřejněny na webu Vlastivědného muzea Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci.