Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákazy nepustí kamiony přes Okružní, policii navzdory

Olomouc - Kamiony, které se oklikou po Okružní ulici vyhýbaly uzavřenému úseku ve Foerstrově ulici na průtahu Olomoucí, by tudy už neměly projet. Zabránit jim v tom mají zákazové značky, které sem město umístí i bez souhlasu policie.

5.5.2011 22
SDÍLEJ:

Zákaz vjezdu vozidel těžších 12 tunFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Dlouhá léta bojují místní obyvatelé proti průjezdu kamionů, které si tudy nejen zkracují cestu, ale také se vyhýbají mýtnému na západním obchvatu Olomouce.

Své názory na celou věc místní lidé předkládali už před lety v rámci městské části, vytvořili a podepsali petice, loni na podzim zaslali vedení města otevřený dopis.

„Tato záležitost má dva hlavní problémy. Jednak jde o to, že objížděním zejména tranzitní dopravy se nám všem snížila kvalita životního prostředí. Co pět minut se pod námi třese židle, vylévají se nápoje, narůstá prašnost a hlučnost. Moc dobře se ví, že zrovna zde je velmi špatné podloží,“ nastínil trápení místních lidí Petr Engliš, který bydlí v těsné blízkosti Okružní ulice v Dělnické ulici.

Z výsledků sčítání dopravy v roce 2010 vyplynulo, že tudy za jeden den projede 240 nákladních vozidel těžších než 12 tun. To je ve srovnání s rokem 2005 šestinásobek.

Vedení města je přesvědčené, že velkotonážní vozidla mohou a měla by využívat silnice vyšších tříd, zejména R35, tedy takzvanou západní tangentu.

„U okružní křižovatky u Globusu je dokonce dopravní značení na tuto trasu navádí, ale stále je mnoho řidičů, kteří to nerespektují,“ vysvětlil primátor Olomouce Martin Novotný.

Kamiony přesto vjíždějí do Olomouce a odbočují na křižovatce Pražská doprava na třídu Míru, dále pokračují právě po Okružní a Hněvotínskou ulicí se vracejí na průtah městem za uzavřeným úsekem ve Foerstrově ulici.

„A to je druhá věc. Již prvotní opatření, které uzavřelo úsek Foerstrovy ulice, nebylo dotažené, protože se dalo očekávat, že tranzitní řidiči si najdou cestu, jak úsek objet. Nyní se řeší až důsledky. Jsme samozřejmě rádi, že se to po zdlouhavých jednáních, na jejichž začátku jsme se nesetkávali s příliš vstřícným přístupem, nakonec podařilo vyjednat,“ řekl Engliš.

Zákazy v Okružní budou od června

Doplnil, že nyní bude také zaležet na tom, jestli bude někdo dodržování zákazu kontrolovat.

Policie tu podle své mluvčí bude plnit svou povinnost.

„Ze zákona musíme dohlížet nad bezpečností a plynulostí dopravního provozu,“ uvedla Marie Štrbáková, mluvčí olomoucké policie.

Doplnila ovšem, že policie coby poradce s umístěním zákazových značek nesouhlasila.

Město však chce kamionům zabránit, aby projížděly po Okružní a dvěma menšími blízkými ulicemi.

„Nepodařilo se nám v této záležitosti získat kladné stanovisko Policie ČR, přesto rada města rozhodla o opatření, které by mělo nabýt právní moci začátkem června a mělo by přinést pokles nákladní dopravy v Okružní ulici,“ sdělil Novotný.

Doporučovali opět otevřít Foerstrovu

Policie ve svém stanovisku přidala ještě jedno doporučení. Chtěla, aby se znovu otevřela Foerstrova ulice, na níž by zákaz vjezdu vozidlům nad 12 tun platil pouze v nočních hodinách.

Tento úsek na průtahu města, kudy těžká doprava aktuálně nesmí, patří do správy kraje.

„Díky opatřením ve Foerstrově ulici se nám podařilo docílit výrazného poklesu průjezdu těžké tranzitní nákladní dopravy městem. V návaznosti řešíme právě zákaz průjezdu kamionů ulicí Okružní a přilehlými lokalitami. Stanovisko policie má pouze doporučující charakter,“ zopakovala mluvčí olomoucké radnice Jana Urbaníková.

Námitky nebo připomínky k navrhovanému řešení mohou lidé na město podávat do 11. května.

Autor: Veronika Kolesárová

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:
Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Případ dítěte pokousaného vlkem policie odložila

Ilustrační foto.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení