O zákazu ministerstvo uvažuje jako o jednom z nástrojů, kterým by chtělo zatočit s černým trhem s víny.

„Jsme rozčarovaní. Pokud by se něco takového schválilo, bylo by ve hře hodně pracovních míst. Nejen u nás, ve vinotékách a velkoobchodech, ale také u malých výrobců vína," pozastavoval se nad zprávami z příprav nové legislativní úpravy Evžen Pírek, který měsíčně prodá na 50 tisíc litrů sudového vína a zaměstnává sedmnáct lidí.

Sudová vína se v posledních letech stala jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů, což podle ministerstva zemědělství dokazují data Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Jen v roce 2014 zkontrolovala SZPI 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 vzorků nevyhovovalo, tzn. každé třetí víno neprošlo kontrolou.

Kontroly sudového čepovaného vína SZPI
Celkem vzorků sudové čepované víno
rok 2014: 471
rok 2013: 514
z toho nevyhovující počet vzorků
rok 2014: 151 (32 %)
rok 2013: 165 (32 %)
Zdroj: Mze

„Sudové dělá osmdesát procent prodeje. Musel bych propustit více než deset lidí. A to jsem na trhu s vínem malý hráč," dodal s tím, že v prodeji lahvových vín nejsou vinotéky schopny konkurovat řetězcům.

Ze sudového přejdou na petku

Podle Evžena Pírka je správné, že stát dohlíží na poctivý prodej vína.

„Je spousta kontrol. Potravinářská inspekce chodí častěji, celní správa na obchod dohlíží. Stát má už nyní dostatek nástrojů a zaměstnanců na to, aby trh s vínem ohlídal," zamýšlel se podnikatel.

„Zákaz je nesmyslný a jediným vysvětlením toho, proč se o něm uvažuje, je jednostranný tlak jedné části, vinařské lobby, pro kterou je víno v sudovém stavu jakousi konkurencí," poznamenal podnikatel.

Zároveň pochybuje, že by případný zákaz zvedl prodej vína v lahvích.

„Je to nesmyslná úvaha, protože sudové víno je pro určitou klientelu. Ta chce kvalitu, ale žádný zázrak nečeká. Drahé víno si tito lidé nekoupí. To spíš přejdou na sudové v PET lahvích nebo upřednostní pivo," dodal.

Ministr: Zasáhneme razantněji

Podle centrálních úřadů poškozuje černý obchod s vínem trh a úniky na daních způsobují velké škody státu.

Vznikla mezirezortní komise, která již navrhla systém základních opatření.

Ministerstvo již vyzvalo organizátory společenských událostí spojených s vínem, aby nepodávali nápoje podezřelého původu.

Spolehlivost dodavatele si mohou ověřit na webu Potraviny na pranýři, kde jsou uvedena falšovaná nebo nejakostní vína, která odhalili kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

„Černý obchod s vínem poškozuje trh a úniky na daních způsobují velké škody státu, proto proti nelegálnímu obchodování zasáhneme razantněji než doposud. Posílíme kontrolu v prodejnách a na tržnicích. Společně s vinaři budeme jednat o možných úpravách vinohradnictví a vinařství," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu chce vypracovat společné koncepce a kontrolní plány pro jednotlivé kraje, tak aby byl pokryt obchod s vínem v kamenných obchodech, v pohostinství i na tržištích.

Rakouská cesta: zákaz mimo sklepy

K připravované novele ministr v médiích zmínil, že v případě prodeje sudového vína je možností několik.

„Je tady možnost jít rakouskou cestou, kdy v Rakousku bylo zakázáno prodávat vůbec sudové víno mimo prostory sklepů vinařů. Můžeme se bavit o variantě, kdy to rozšíříme například na síť vinoték těch jednotlivých vinařství," uvedl pro Prima FTV.

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství je teprve před vnitřním připomínkovým řízením ministerstva.

„Jaká verze bude zvolena, není zatím zřejmé. Proto je předčasné spekulovat, zda dojde k zákazu prodeje vína ze sudů. Do vlády bude předložena v dubnu," uvedl mluvčí resortu Hynek Jordán.

Poctiví vinaři se prý nemusí bát

Více o připravovaných změnách sdělí ministerstvo v prvním březnovém týdnu.

„Poctiví vinaři, jež svá vína nepančují, se nemají čeho obávat. Novela bude mířit na ty, kteří šidí spotřebitele, a buď vína ředí, nebo vydávají levná cizí vína za moravská," dodal mluvčí.

Ministr zemědělství svolá v březnu kulatý stůl.

„Za účasti všech relevantních nevládních organizací a vinařských odborníků a bude chtít slyšet jejich názory na připravovanou novelu a jejich návrhy, jak situaci s pančovaným vínem řešit. Teprve poté, až bude dosaženo základní shody, představí Ministerstvo zemědělství finální verzi novely zákona o vinohradnictví a vinařství," uvedl Hynek Jordán.