Radnice se při úpravě obrátila na městské části, aby vytipovaly nejkritičtější lokality.

Změna se může dotknout i zákazu žebrání, pouliční hraní postihováno nebude.

Vyhlášku z roku 2011 někteří zastupitelé kritizovali pro její obecnost, jelikož v současné podobě omezuje veřejné pití alkoholu na téměř celém území města.

Zastupitelstvo už ji také muselo loni kvůli názoru Ústavního soudu upravit. Následně začala radnice připravovat změnu.

„V principu jsme dali hlavní slovo jednotlivým komisím městských částí, aby si samy určily, co chtějí před alkoholem ochránit," představil myšlenku novelizace náměstek primátora Pavel Urbášek (ČSSD).

Z jedenácti bodů vymezujících zákaz zůstane zhruba polovina, přibýt mají naopak konkrétní lokality.

Pořvávající opilec před školkou

Olomoučané tak mohli navrhnout místa, kde se často vyskytují opilí lidé, a kam musejí vyjíždět strážníci.

„U nás je to nádraží, prostor kolem škol, je to nutné. Protože aby před školkou seděl opilec a pořvával na děti, to je zoufalá situace. Potom máme oblast kolem prodejen potravin, což je v našem případě především Gorazdovo náměstí a supermarket na třídě Kosmonautů," zmínil předseda městské části Olomouc – Nové Hodolany Evžen Horáček.

Problematických míst s velkou frekvencí lidí mají v Nových Hodolanech několik, zjemnění vyhlášky by proto nechtěli.

„Nemáme jinou šanci a mrzí mě, že tam musejí lidé městské policisty neustále posílat. Že se zákazové zóny překrývají, nám nevadí, to bude vždy," řekl Evžen Horáček k námitce, která kritizovala existenci stometrových okruhů kolem škol, kostelů, prodejen potravin a dalších vybraných míst.

V těchto zónách je nyní konzumace alkoholu zakázaná. Kružnice ve výsledku pokrývají výraznou část města.

Punč u orloje ano, v Lafayettově už ne

Například členové městské části Olomouc – střed upozorňovali spíše na uplatňování vyhlášky.

Když zastupitelé kvůli Ústavnímu soudu vyjmuli ze zákazu Horní a Dolní náměstí, vnímali to někteří jako odklon od původního smyslu.

„Vadí nám principiální nejasnosti a výjimky. Na náměstí se punč pít může, v Lafayettově ulici už ne. Při nastavení kružnic máme centrum překryté několikrát. Spíše než definování přesných míst nám šlo o smysl. Tady by měla mít velké slovo městská policie, zda jim vyhláška pomáhá," sdělil předseda komise Zdeněk Černohouz.

Zmínil i různost vymáhání zákazu. Například studenti v parku postihováni nejsou, lidmi bez domova se strážníci zabývají často.

Olomoucká městská policie vyhlášku podle svých slov potřebuje.

„Co bychom bez ní měli k dispozici? Potřebujeme nějaký legislativní nástroj. Můžeme například uplatňovat přestupky na úseku veřejného pořádku – znečištění veřejného prostranství nebo přestupky proti občanskému soužití, ale k tomu nemusí vždy dojít, navíc nám chybějí svědci," zmínil při loňské diskuzi nad existencí dokumentu zástupce ředitele Tomáš Musil.

Že by vyhlášku strážníci vztahovali jen na někoho, odmítl.

Upraví i žebrání?

Nový návrh už je zpracovaný a členové skupiny složené ze zástupců stran zastupitelstva se k němu budou vyjadřovat.

„Pokud nebudou žádné námitky, musí k tomu ještě říci svoje ministerstvo vnitra, poté to dáme do rady a zastupitelstva. Věřím, že vyhláška bude schvalovaná na zastupitelstvu po krajských volbách," uvedl náměstek Urbášek. Dodal, že její zrušení nemělo podporu.

Výnos zakazuje i žebrání. Jeho definice se ale může v nové podobě změnit.

„Ve skupině se objevily námitky vůči klasifikaci žebrání, tak čekáme, že se kritici pokusí o vlastní návrh. U pouličního hraní jsme se dohodli, že by nemělo být nijak omezováno," doplnil Pavel Urbášek.