Olomoučané jdou tentokrát zřejmě ostatním občanům v kraji příkladem, protože od poloviny minulého týdne, kdy zákaz vycházení mezi devátou večerní a pátou hodinou ranní platí, nemuseli strážníci podobné prohřešky na území celého města dosud řešit.

V pondělí pár minut před půlnocí však hlídka zastihla při kontrole hřbitova v Dolní Novosadské ulici mladý pár, který tam měl schůzku.

„Strážníci dvojici připomněli, že platí vládní nařízení zakazující volný pohyb osob v nočních hodinách. Vzhledem k tomu, že rande na hřbitově se opravdu nedalo zařadit mezi výjimky, vyřešili vše na místě domluvou. Zúčastnění se pak rozešli do svých domovů,“ řekl k ojedinělému případu mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.

Náměstí hrdinů v Olomouci, po 21. hodině. Úterý 27. října (vlevo)  a ve středu 28. října (vpravo), kdy už platil nový zákaz nočního vycházení
Zákaz nočního vycházení v Olomouci: takto vypadal první večer

Šest provinění za víkend

V Prostějově byli lidé ukáznění a drželi se doma. Až během víkendu musela tamní městská policie řešit šest provinění.

„V polovině případů se jednalo o občany bez domova. Zdržovali se ve sklepních prostorách bytového domu, někdo z nich se vykálel a vymočil do výtahu. Lidé bez střechy nad hlavou sice mohou přenocovat v azylovém centru, ale část z nich to vytrvale odmítá, protože tam musejí být střízliví. Někteří z nich se alkoholu odmítají vzdát a zůstanou raději na ulici,“ popsala mluvčí Jaroslava Greplová s tím, že bezdomovci v sobotu večer rovněž popíjeli alkohol na veřejnosti, což bude řešit prostějovská přestupková komise.

„Zaznamenali jsme také dva případy, kdy občané neměli nasazenou roušku, jinak ale lidé toto nařízení dodržují a dýchací cesty si chrání,“ dodala mluvčí prostějovské městské policie.

Nedělní zákaz prodeje poslal lidí do obchodu v sobotu, 31. října 2020.
Neděle bez supermarketů? Lidé vyrazili za nákupy v sobotu

Přerovští strážníci situaci v nočním městě monitorují, ale žádné problémy v posledních několika dnech nezaznamenali.

„Noční ulice teď bývají velmi klidné a prázdné. Byly jen ojedinělé případy porušení, všechny jsme vyřešili domluvou,“ informoval zástupce ředitele tamní městské policie Miroslav Komínek.

Výměna semaforů na průtahu Olomoucí. Ilustrační foto
Na křižovatkách na průtahu Olomoucí vypnou světla

Bezdomovci nemají kam jít

Také Jeseník je od poloviny minulého týdne po nocích liduprázdným a tichých městem. Občané noční zákaz vycházení podle ředitele městské policie Martina Nového poctivě dodržují.

„Jsou disciplinovaní, jen s lidmi bez domova je trochu problém. Část z nich je na noc v azylových domech, část zůstává venku a různě migrují po městě. Dbáme na to, aby měli roušky, což dodržují. Většina z nich už má svoje útočiště, kde noc přečká,“ sdělil Martin Novotný.

Zdravotníci se oblékají do ochranných obleků.
Nemocnice čelí rekordnímu náporu pacientů s koronavirem

Šumperští strážníci dosud museli řešit hlavně případy, kdy lidé nedodrželi zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

„Občas se také stane, že někdo nemá nasazenou roušku. V neděli jsme měli tři případy porušení nočního zákazu vycházení. Jednalo se o bezdomovce, kteří ale neměli kam jít, řešili jsme to domluvou. Jinak je v ulicích naprostý klid,“ popsal zástupce ředitele městské policie Martin Urbánek.