Ta navrhuje snížení počtu adres, na nichž lze provozovat loterie a podobné hry ze stávajících 52 na 44. Zvedlo pro ni ruku devatenáct přítomných.

S návrhem, který měl zcela zakázat hazard ve městě, přišla opoziční strana Společně pro Přerov. Přestože se na její stranu přidali i komunisté a někteří „odvážlivci“ z řad koalice, podpořilo jej nakonec pouze 16 hlasů. Aby návrh prošel, musel by získat o dva více.

Opozice upozornila na to, že se městu v souvislosti se změnou legislativy uvolnily ruce a mohlo by propásnout svou historickou příležitost hazard zakázat.

Zastupitel Richard Šlechta (SpP) v diskusi poukázal na to, že se herny v Přerově nacházejí v blízkosti škol i církevních budov.

„Když jsme v roce 2009 předkládali naši původní vyhlášku, dostali jsme podrobnou mapu, týkající se umístění heren a jejich vzdálenosti od škol. Čtrnáct heren se nachází v jejich blízkosti, 27 pak v sousedství jiných významných objektů. Přitom cílem je chránit důstojnost těchto budov a zajistit ochranu osob, které je navštěvují,“ řekl Šlechta.

Pro úplný zákaz heren byli i komunisté.

„Zastupuji občany Přerova a neznám nikoho, kdo by si přál, aby ve městě byly automaty. Nevidím důvod k polovičatému řešení a navrhuji zákaz heren na celém území města,“ vyjádřil svůj názor zastupitel Břetislav Passinger (KSČM).

Proti zákazu heren (vlevo): primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) a jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS). Pro zákaz (vpravo): Vladimír Puchalský a Zdeněk Schenk (oba Společně pro Přerov)

Přerov loterií Moravy?

Někteří opoziční politici šli ještě dál a tvrdili, že hlavním důvodem toho, proč se hernám v Přerově tak daří, jsou politické zájmy.

„Například ve zprávě ombudsmana se praví, že Čechy jsou loterií Evropy. Přerov je podle mého loterií Moravy. Přestože padá jedno město za druhým, která hazard zakazují, Přerov zůstává stále na špičce ledovce. Jediným důvodem jsou politické zájmy, které pronikly až do rady. Váš přístup je pokrytecký, účelový a politicky zbabělý,“ konstatoval zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

Radní vysvětlovali, že kdyby došlo k úplnému zákazu heren, mohlo by se dařit šedé a černé ekonomice.

„V roce 2009 jsme schválili vyhlášku, která zamezila vzniku dalších heren na území Přerova. Myslím, že měla svůj dopad. Před přijetím vyhlášky bylo v Přerově 64 heren, nyní je jich 52. Pokud jich zrušíme dalších 8, bude jich už jen 44. To znamená, že jsme snížili počet heren o třetinu,“ řekl náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Primátor: Zakážeme blikající reklamy

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) zase podotkl, že město kromě snížení počtu adres, na nichž se provozují výherní hrací automaty, chystá i další kroky.

„V únoru bychom chtěli přijmout další vyhlášku a omezit blikající a svítící reklamy heren tak, aby na sebe neupozorňovaly. Tím by se zastavila jejich propagace,“ sdělil.

Řešení, které by omezilo provozní dobu heren, navrhoval radní Tomáš Dostal (KDU-ČSL).

„Hazard působí zlo, které plodí další zlo, a to se musí zastavit. Pro mě jsou to „krvavé“ peníze, které získáváme na závislých lidech, “ řekl s tím, že loterie a jiné podobné hry by se měly provozovat pouze v době od 12 do 24 hodin. Jeho návrh ale neprošel.

„Ačkoliv jsem alergolog, jsem alergická na větu: zákaz to nevyřeší. Jako matka jsem tedy v rámci prevence pro zákaz,“ konstatovala zastupitelka Magdalena Dostálová. (KDU-ČSL).

Jeden gambler - neštěstí pro 10 lidí

V diskusi na jednání vystoupili také občané.

„Pro chod jedné herny stačí jeden až dva patologičtí hráči. Jeden takový hráč přinese neštěstí až deseti lidem. Nyní máte možnost těmto lidem pomoci. Proč to neuděláte?,“ ptal se třeba jeden z přítomných Jan Horký.

„Všichni, kdo chtějí zakázat herny, by to měli udělat ihned, aby nedošlo k prodloužení licencí. Přeji si, aby se tu našlo nejméně osmnáct sebevědomých zastupitelů, stejně jako v Hranicích, Litvínově či Šternberku,“ podotkl opoziční zastupitel Šlechta.

Jeho přání ale nakonec nebylo vyslyšeno.