Výsledky z jedné z olomouckých laboratoří prokazují, že hladina v čase klesá. Rychleji u těch, kteří nemoc neprodělali. „Nejlépe“ jsou na tom lidé, jež Covid-19 měli a následně se nechali naočkovat.

„Zájem o vyšetření protilátek se zvýšil. Od tohoto týdne výrazně. Lidé chtějí znát svoji hladinu protilátek před podzimem, kdy by se případně mohla epidemická situace opět zhoršit,“ sdělila Sylva Adamovská, vedoucí Oddělení klinické biochemie a hematologie olomoucké polikliniky SPEA.

Z dosavadních analýz na SPEA plyne, že množství protilátek v čase klesá. Pomaleji u osob, které si nákazou prošly.

„Například pacientka, která prodělala Covid-19 v říjnu, měla v květnu 1 500 AU/ml a v tomto týdnu jsme jí naměřili hodnotu 1 000. Oproti tomu v lednu naočkovaná osoba měla v květnu 2 000 AU/ml a v tomto týdnu 490. Podobný trend jsme zachytili i u dalších osob,“ informovala vedoucí laboratoře.

Potvrzuje, že těžký průběh infekce automaticky neznamená vysokou hladinu protilátek.

„Vše je individuální. Nic nelze úplně paušalizovat. Ale přímá úměra se zde neukazuje,“ sdělila.

Nejvyšší hodnoty zjišťují laborantky u kombinace prodělaného onemocnění a následné vakcinace dvoudávkovou očkovací látkou. „Hodnoty jdou i nad 40 tisíc,“ poukázala Sylva Adamovská.

V laboratoři SPEA měsíčně vyšetří přibližně tisíc vzorků, u nichž detekují takzvané IgG protilátky. Vyšetření není bezplatné, zájemce zaplatí necelých 400 korun.

Množství protilátek a odezvu takzvané buněčné imunity chce Ministerstvo zdravotnictví na podzim zjišťovat prostřednictvím připravované studie. Cílem je zjistit promořenost populace v Česku. Výzkumníci chtějí zahrnout dobrovolníky z celé republiky.

Podle odborníků se u nejzranitelnější skupiny ukazuje pokles protilátek po šesti měsících. Vláda proto doporučila třetí, posilovací dávku vakcíny lidem 60 let a rizikovým skupinám. Dostupná však bude všem, kdo o ni projeví zájem. K aplikaci může dojít nejdříve 8 měsíců od dokončeného očkování. Registrace startuje 20. září.

„Třetí dávka je samozřejmě na zvážení každého z nás,“ reagovala vedoucí olomoucké laboratoře.

Od věci podle ní není předchozí prověření hladiny protilátek.

„Pokud jsem nákazu prodělala či jsem plně očkovaná, je málo pravděpodobné, že bych byla na nule. Pak bych jako zdravý člověk bez nějakého závažného onemocnění další dávku vakcíny proti koronaviru zvažovala,“ dodala.