Trojnásobek květin běžně prodaných o všedních dnech přichystala na úterý Ludmila Daduová z květinářství ve Šternberku.

Voňavou živnost otevřela zhruba před dvaceti lety a za tu dobu si na svátek žen – připadající na úterý – přišla nejvíce na své vloni a předloni.

„Mám pocit, že se zájem mužů potěšit ženu kytkou tento den snad vrací. Možná trochu ztratil nádech minulého režimu, nevím. Ale těžko z posledních dvou let hodnotit, letos to bude třeba úplně jiné,“ uvedla podnikatelka.

„Kupuje se více. Zákazníci se často zmíní, že o tomto datu darují kytku i z recese,“ přidala se květinářka z Velké Bystřice Marie Šípková.

Nejvíc květin na Svátek matek

Na 8. března proto zajistily prodejny více řezaných květin.

„Vyšla jsem z loňského prodeje. Objednala jsem jarní květiny a karafiáty. To, co šlo nejvíce,“ sdělila. Velké objednávky nezaznamenala.

„To už je pryč,“ podotkla Dafuová. „Máme asi o polovinu více než jindy. Těžko říci, jaký bude zájem. Vloni byl větší i předloni, než třeba před deseti lety,“ sdělila Šípková.

Podle jejích zkušeností z posledních let lidé nejvíce nakupují květiny na Svátek matek.

„Pak právě na MDŹ a poté na Valentýna. To ale mluvím o Šternberku, těžko říct, jak je to ve větších městech. Možná úplně jinak,“ podotkla Daduová.

„Valentýn už nebyl tak silný. Ale může se to změnit,“ uvedla Šípková.

Kdo na MDŽ nejčastěji zamířil do květinářství?

„Samozřejmě spíše starší generace, padesátníci a výše. Mladší především na Den matek,“ dodala s tím, že vyloženě do květinářství nezamíří všichni.

„Hodně se nakupuje v supermarketech. Což na nás samozřejmě citelně doléhá. Rok od roku více,“ povzdechla si podnikatelka.