V případě starší panelové výstavby, kde došlo k obrovskému nárůstu cen, se podle makléřů přestávají potkávat požadavky prodávajících s představami kupujících.

Podle údajů Hypoteční banky ve třetím čtvrtletí vzrostly ceny bytů v Olomouckém kraji v 3,6 procenta. Tempo růstu sice mírně zpomalilo, ale k zastavení zatím nedochází.

„Zájem o byty v Olomouci je pořád obrovský a pokud jde o developerské projekty, zde jsou ceny respektovány,“ uvedla makléřka Anna Opluštilová, která zprostředkovává prodej nových bytů hned u několika olomouckých developerských projektů.

Taháky v Holandské čtvrti

Ceny bytů v novostavbách v Olomouci se pohybují od 48 do 80 tisíc korun za metr čtvereční.

V Holandské čtvrti z Globusu ještě vloni byly i za 39 tisíc korun za metr čtvereční.

Periferní lokalita, kde se aktuálně staví pět nových bytových domů, zaznamenala velký úspěch.

„Všechny byty jsou prodány. Jsou pěkné, dobře řešené a cenově dostupné. Jde o nejlevnější a přitom velmi kvalitní projekt,“ sdělila Opluštilová.

Pro odlišnou klientelu je bytový dům na Lazcích, kde jsou volné poslední velkometrážní byty v přízemí za 6,5 až 8,5 milionu korun.

Či Vila Park Tabulový vrch u heliportu záchranky. Ten nabídne 336 bytů a dokončení výstavby prvních devíti vil je naplánováno na podzim 2019. Zhruba třetina bytů v nich je již nyní prodaná či zarezervovaná.

„Každý byt má lodžii, ty v přízemí vlastní předzahrádku s terasou. Zájemci oceňují prostorné sklepy v suterénu, které jsou již zahrnuty v ceně bytu. Za 300 tisíc je možné dokoupit parkovací stání,“ popsala manažerka developerských projektů společnosti Gemo Veronika Ištvánková.

Menší skluz na Wolkerově

Ve Zlatých terasách ve Wolkerově ulici, kam investoři soustředili hned tři developerské projekty se stovkami bytů, se doprodává I.etapa.

„Je zde posledních pár desítek bytů, takže zde už klienti nemají moc z čeho vybírat a ptají se, kdy začne II.etapa a zda ceny půjdou nahoru nebo se udrží na úrovni I.etapy,“ líčila zájem o koupi bytů v bývalém průmyslovém areálu.

Projekt Nová Wolkerova, kde je prodána necelá polovina, má menší skluz. Kolaudace poloviny objektu měla proběhnout v prosinci.

„Nestihneme to, první dvě budovy budou hotové až na jaře. Ale ty zbylé dvě zase dokončíme o něco dřív,“ přiznal Libor Záhumenský, jednatel společnosti Real Invest Plus.

Stovky bytů místo kasáren

Na místě bývalých Sochorových kasáren buduje společnost Sochorova stavební novou čtvrť za několik stovek milionů korun.

Vyrůstají hrubé stavby a celkově projekt nabídne více než 420 bytů a podzemním parkovištěm. Z I.etapy je k mání už jen 36 z 148 bytů.

V realizaci jsou v Olomouci také developerské projekty na Nových Sadech, před prodejem je atraktivní lokalita na Šibeníku.

Starší byty: zájem podle lokality

Přes bohatou nabídku novostaveb neklesá podle makléřů zájem o byty ve starších domech.

Hlavními faktory v rozhodování jsou podle Petra Vičara z Hanácké realitní kanceláře cena a místo.

„Třeba okolo rušné Velkomoravské ulice se nám byty prodávají hůře než v klidnějších částech Olomouce,“ vysvětlil vedoucí makléř Petr Vičar.

Podle Anny Opluštilové se u starších bytů začíná míjet představa prodávajících a kupujících o ceně nemovitosti.

„Starší byty šly o mnoho procent meziročně nahoru a zde už klienti přestávají na cenu reagovat, ale prodávající nechce jít dolů. Přibývá případů, kdy se nepotkají,“ popisovala nálady na trhu ve starší zástavbě v Olomouci.

Hypotéky budou dál zdražovat

Zpřísnění a zdražování hypoték se zatím na prodeji v Olomouci neprojevilo.

„Na hodnocení je brzy. Zatím se mi však nestalo, že by klient nemohl vstoupit do projektu kvůli zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypotéky. Většina základní jistinu má a podmínkám vyhoví,“ reagovala Opluštilová.

„Ale klienti o tom mluví, mají strach, zda podmínky splní,“ dodala.

Průměrná úroková sazba u hypoték se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex za poslední rok zvýšila o více než čtvrtinu.

Hypotéky jsou ale stále relativně levné ve srovnání s průměrnou hypoteční sazbou například před deseti lety.

Jejich zdražování však bude pokračovat a hypoteční trh se po vlně regulací ze strany ČNB bude ochlazovat.