„Svým věkem byla nejstarší žirafou našeho stáda, respektovanou a dobře spolupracující. Dnes jsme se se Zairou museli rozloučit,“ informovala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Dlouhodobé pohybové potíže zvířete přešly podle ošetřovatelů v chronické, a ač jí byla podávána kloubní výživa, její stav se zhoršoval, až došlo ke zhoršení akutnímu.

„S ohledem na vysoké stáří, bolesti, nemožnost kvalitního pohybu a nakonec pohybu vůbec, jsme se rozhodli neprodlužovat její umírání. K úhynu Zairy došlo dnes s pomocí veterináře,“ uvedla zooložka Libuše Veselá.

Zoo Olomouc je proslulá chovem žiraf, se kterým začala v roce 1976, kdy přišel první chovný pár samec Tom a samice Lindy–Lou. Skutečné zakladatelky chovu byly samice Lena a Zuzana.

„Zoologická zahrada Olomouc se zapsala do historie chovu žiraf jedinečnou událostí. V roce 1999 Veronika porodila dvojčata. Tato dvojčata přežila, což se podařilo pouze čtyřikrát na světě,“ zavzpomínala Gronská.

Veronika přivedla na svět celkem 10 mláďat a svým věkem 24 let patřila k nejstarším žirafám v České republice. V současné době tvoří stádo žiraf Rothschildových 10 samic a 2 samci.

„Prozatím se podařilo úspěšně odchovat celkem 60 mláďat,“ informovala mluvčí.

Podoba vodopádu v Bezručových sadech v sedmdesátých letech minulého století.
Po skalách v Bezručových sadech bude zase stékat vodopád
Rondel u olomouckého Globusu - křižovatka D35
Kdy poleví kolony u Globusu? Dokončení obchvatu má termín, ale načekáme se
Olomoucké Horní náměstí (Oberrring) na pohlednici z roku 1905
Historik Tichák o stromech na Horním náměstí: Proč by se tam nemohly vrátit?