Od roku 2007 vyrazili olomoučtí radní na dvaadvacet pracovních stáží. Každý rok se kompletní rozpočty pohybovaly do dvou set tisíc korun.

Letos se olomoucká repreztentace podívají pouze do tří destinací, a to do Německa, Francie a Maďarska. Za jakým účelem cizí země navštěvují?

„Oficiální delegace města v zahraničí zpravidla pootevírají dveře budoucím kontaktům konkrétních škol, spolků, klubů nebo institucí a sjednávají základní obrysy budoucích projektů,“ vysvětlil tiskový mluvčí radnice Ivan Rašťák.

Olomoucký politolog Pavel Šaradin vnímá zahraniční cesty jako jednu z možností, jak se otevřít světu. Na západě se mohou politikové inspirovat, na východě zase mohou předávat své zkušenosti.

„Celková zahraniční politika státu se utváří také prostřednictvím regionů. Města a obce mají totiž partnerské sítě, které mohou využívat ministerstva či jiné vládní subjekty. Města se nemohou izolovat, ba naopak se musí otevřít, aby se rozvíjela. Cesty však musí být účelné a všestranné a musí mít konkrétní výsledek,“ řekl Šaradin.

Hmatatelný výsledek? Výtopna v zoo

Jaké jsou tedy skutečné výsledky výjezdů olomouckých politiků do ciziny? Podle primátora Martina Novotného se konkrétní projekty v podnikatelské či rozvojové sféře zatím realizovat moc nedaří.

„Povedlo se nám například ve spolupráci s Luzernem vybudovat výtopnu na biomasu v zoo na Svatém Kopečku, která má jak ekologický tak i ekonomický efekt. To je jeden z hmatatelných projektů. Jinak slouží cesty především k budování vzájemných kontaktů například mezi školami,“ podotkl primátor města Martin Novotný.

Doplnil také, že mnoho studentů univerzity už vyjelo na studijní výměny a pěvecký sbor při UP byl díky zahraniční spolupráci v USA.

„Hasiči jezdí každý rok do Nizozemí na společná cvičení. Letos třeba olomoučtí fotografové budou vystavovat ve Finsku, tamní umělci u nás. Pro výměny a spolupráce otevíráme zahraničními výjezdy dveře. Snažíme se také aplikovat zkušenosti západních států u nás,“ dodal primátor.

Okamura: Nejdřív postavte infrastrukturu, pak jezděte do ciziny

Radnice si také od výjezdů slibuje podporu cestovního ruchu a prezentaci města v zahraničí.

Tomio Okamura, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, však připomíná, že radní by měli kvůli cestovnímu ruchu vyjíždět především do sousedních států, protože na delší vzdálenost už nemusí započaté spolupráce fungovat.

„Pokud je cílem delegace v Polsku, aby přivábila turisty do Olomouce, konkrétním výsledkem cesty by měl být zvýšený počet Poláků, kteří město následující rok navštíví," poznamenal.

„Olomoucký kraj se vždy potácí na chvostu tabulky Českého statistického úřadu v počtu zahraničních turistů. Je to tím, že v kraji chybí kvalitní infrastruktura. Až tam bude, teprve potom by měli politikové vyrážet na cesty sjednávat kontakty v oblasti cestovního ruchu a lákat turisty, jinak jsou jejich snahy liché,“ podotkl Okamura.

Olomoučtí politikové během volebního období (2007 – 2010) vyjeli do těchto destinací: Francie (4×), Německo (4×), Nizozemí (2×), Srbsko, Belgie, Švédsko, Maďarsko, Rakousko, Slovensko, Finsko, USA, Švýcarsko, Itálie, Čína, Polsko.

Krajští politikové v roce 2009 navštívili tyto destinace: Nizozemsko, Francie, Německo, Polsko, Rakousko, Belgie, Rusko, Slovensko, Srbsko, Maďarsko, Bulharsko, Španělsko, Itálie, Mexiko, Lotyšsko, Slovinsko, Švýcarsko, Finsko, Rumunsko, Irsko.