V osmdesátých letech uvažoval jeho vlastník, tedy vedení nemocnice, o vyřazení stavby ze seznamu kulturních památek. Žádost však byla zamítnuta. V současné době je altán zchátralý a jen těžko připomíná významnou architektonickou památku.

Nemocnice má již několik let zpracovaný projekt na celkovou rekonstrukci. Ta by však vyšla na milion korun.

„To jsou finance, které si nemůžeme dovolit investovat do objektu, který neslouží pro léčebnou péči. Naše priority jsou právě v této oblasti, musíme investovat do oprav budov, které slouží pacientům,“ uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

K současnému stavu altánu výrazně přispěla špatná izolace a zavlhlé, narušené zdivo. V roce 1988 byla stavba poškozena při demolici okolních objektů.

„Rozsáhlejší úpravy altánu byly v roce 1995, kdy nemocnice rekonstruovala střechu. Znamenalo to kompletně vyměnit krov, krytinu a klempířské prvky. Také jsme staticky zajišťovali nosné zdivo. Celkově tyto úpravy přišly zhruba na 200 tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Stavba na půdorysu protáhlého osmiúhelníku je vestavěná do terasy ve svažitém terénu zahrady. Má dvě nadzemní podlaží, horní přístupné z ulice I. P. Pavlova, dolní ze spodní části zahrady.

Střecha je mansardová s dřevěnou profilovanou římsou. Na užší straně je na dvou pilířích balkón s železnou empírovou mříží. V přízemí se nachází okno a vrata pod balónem.

Zahradní altánek nemá žádné využití.

„Už řadu let se snažíme najít řešení, ale je to prakticky nemožné. Ke komerčnímu využití není altán vzhledem ke své poloze mimo hlavní komunikace v areálu nemocnice vhodný, nájemce se nám nedaří najít. Je to škoda, protože se jedná o kulturní památku, jednu z krásných ukázek zahradní architektury v empírovém stylu,“ řekl Havrlant.

Michaela Michalcová