Otevření předzahrádky na městském „území“ představuje mnohdy pro provozovatele zdlouhavou cestu za potřebnými razítky, často z různých odborů. A posvětit je nakonec musí ještě olomoučtí radní.

„Každou předzahrádku musí schválit rada města. My jako stavební odbor radním připravujeme podklady v podobě odborného vyjádření. Některé předzahrádky, které nemají kiosky s výčepem, nebo k nim nevedou elektrické rozvody, mají formu zvláštního užívání veřejného prostranství. K předzahrádkám s malými stavbami, na které provozovatele potřebují stavební povolení, zase vydáváme územní souhlas,“ vysvětlila Eva Hyravá, vedoucí stavebního odboru magistrátu.

„Když jsme si chtěli zařídit zahrádku, měli jsme stejné problémy jako s tím má každý jiný. Na to, abychom získali povolení, jsme museli dodržet spoustu pravidel. Nemohli jsme si například vybrat libovolný deštník, ale vše muselo být barevně sladěné. Když nám proto řekli, že deštník musí být oranžový, tak bude oranžový. Stejné je to s metry čtverečnými, na kterých zahrádka stojí. Je s tím zkrátka spojené dlouhé vyřizování,“ povzdechla si Helena Meiznerová, provozní cukrárny Zmrzlinový ráj, která má od minulého týdne nově otevřenou předzahrádku.

Podle její slov je takové venkovní posezení spíše služba zákazníkům, protože obrat cukrárny závratně nezvyšuje.

„Zákazníkům posezení nabízíme spíše proto, aby si mohli u nás na chvíli sednout a nemuseli se zmrzlinou chodit po městě.“

Protože většina předzahrádek zasahuje do chodníků, nebo jiných městských komunikací, své stanovisko k nim musí vydat také odbor dopravy.

Pokud však posezení chce provozovatel postavit na městské ploše se zelení, důležitým odborným posudkem je také postoj odboru životního prostředí.

„I když své stanovisko stavební odbor vydává na dobu dvou i tří let. Povolení z naší strany platí vždy jenom na jednu sezónu,“ řekla Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň odboru životního prostředí.

„Uzavíráme s restaurací dohodu, podle které nesmí zeleň mechanicky poškodit, musí dodržovat určitou vzdálenost od kmenů stromů, nebo také, že musí vrátit například travnatý povrch do původního stavu,“ pokračovala.

Kromě těchto odborů se k předzahrádkám vyjadřuje také odbor koncepce a rozvoje, který posuzuje architektonicko urbanistické začlenění posezení do okolního prostoru.

V památkové rezervaci navíc musí svoje stanovisko vyslovit také památkáři.