Protože se letos jablek urodilo hodně, dostávají sběrači za kilogram ovoce jen osmdesát haléřů. Naproti tomu loni, kdy byla o jablka v celé Evropě nouze se ceny vyšplhaly až na tři koruny za kilo.

Zahrádkáři letos na sběru padaných a nekvalitních jablek rozhodně nezbohatnou.V celé Evropě se jich totiž urodilo dostatek, takže výkupní ceny klesly na minimum.

„Loňské rekordní ceny, kdy zpočátku sezony se platilo dvě a později i tři koruny za kilogram se už rozhodně opakovat nebudou. Tehdy bylo jablek velmi málo, takže zpracovatelé platili mnohem víc. Letos je to přesně obráceně. Ovoce je tolik, že aktuální výkupní cena je jen osmdesát haléřů za kilogram. Určitě se nedá počítat s tím, že by nějak rapidně vzrostla,“ předpokládá Radek Tichý, obchodní ředitel společnosti Drago Kokory, která na Olomoucku a Přerovsku provozuje síť výkupen.

Nízké výkupní ceny jablek se projevují také na klesajícím počtu sběračů.

„Rok od roku jich k nám jezdí míň. Pamatuji si, že za totality se za kilo jablek ve výkupu platila koruna padesát. Dnes si lidé stěžují, že se to k nám nevyplatí ani vozit, protože je drahý benzín. Pod stromem však ovoce nechat ležet a hnít nemohou,“ poznamenal provozovatel křelovské sběrny Mojmír Halouzka.

Ani Ludvík Vaculík, který má výkupnu ve Šternberku neočekává, že mu lidé budou vozit obrovské množství ovoce.

„Sezona se teprve rozjíždí. Nepočítám s tím, že letošní výkupní ceny budou sběrače motivovat k tomu, aby nám dodávali metráky jablek. Loňské tři koruny za kilo byly rekordem, jaký dlouhá léta nepamatuji. Už se to asi nebude opakovat,“ míní Vaculík.

Od pěstování ovoce ve velkém ustoupil kvůli padajícím výkupním cenám také čtyřiašedesátiletý zahrádkář Pavel Zatloukal z Olomoucka. Zatímco v minulosti míval na zahradě desítky ovocných keřů a stromů, v posledních dvou letech jejich počty omezil na minimum.

„Za totality jsme za angrešt a rybíz ve výkupu dostávali osm korun, což byla cena za litr benzínu. Dnes je to stěží pětikoruna, benzín přitom stojí přes třicet korun. S trháním nechtějí pomáhat děti ani vnoučata, nevyplatí se už ani zavařování. Moštárnu u nás před lety zrušili, takže jsem postupně vykácel i staré jabloně. Ovoce teď pěstujeme jen tolik, co sami spotřebujeme. Aspoň nemáme starosti, co s přebytky,“ řekl Zatloukal.

Jablka, která teď hanácké výkupny od zahrádkářů odebírají většinou skončí u tuzemských zpracovatelů.

„Vozíme je například do Linei Nivnice a do konzerváren, kde z nich vyrábějí jablečný nápojový koncentrát. Ten se pak vyváží do zahraničí. Kvůli rostoucím cenám za pohonné hmoty a kamionovou přepravu je levnější tam vyvézt hotový koncentrát než celá jablka,“ dodal Tichý.