Podle rostlinolékařů se sice počasí na úrodě zeleniny dosti podepsalo, ale spíše lokálně. Účinnou zbraní proti plísním jsou postřiky, experti ale nabádají k opatrnosti. Zahrádkáři by podle nich měli zvážit, zda chtějí jíst chemii anebo mít bio kvalitu zeleniny.

„Letos máme deset sklenic okurek, loni jsme jich přitom zavařili jednou tolik. Raději jsem je všechny vytrhal. Rajčata jsou taky špatná. Nestihla ani dozrát, jsou ještě zelená, a přitom už hnijí,“ popisoval osmapadesátiletý Jiří z Olomouce. „Čemu se daří? Plevelu, ten roste všude, a jak. Boj s ním jsem už vzdal,“ dodal.

Také manželé Němcovi, kteří zahradničí už třicet let, letos naříkají: „Je to špatná sezóna. Nejprve bylo velké sucho, pak přišly přívalové deště. Rajčata i brambory nám plesniví. Letos jsme už dvakrát stříkali – a okurky naštěstí včas, takže jsme měli slušnou sklizeň,“ líčili.

„Co chcete dělat, když dvakrát za den pršelo. Záhony byly tak podmáčené, že se do nich nedalo stoupnout. Rajčata chytají plíseň. Včera jsem otrhal listy, tak uvidíme, zda se něco zachrání,“ sdělil další olomoucký zahrádkář Jaromír Steidl. „A ten plevel všude. Už na to nemám sílu,“ povzdechl si důchodce.

Jak ještě mohou zahrádkáři zachránit plody z napadených rostlin?

„Nic účinnějšího než postřiky neexistuje. Ale když dvakrát za den prší, nemá to efekt. Každopádně by si zahrádkáři měli předem rozmyslet, zda chtějí mít zdravější zeleninu a brambory, nebo je udržet za každou cenu. Pokud už zvolí chemii, musí ji pořádně odměřit,“ reagovala vrchní inspektorka Státního rostlinolékařského ústavu v Olomouci Anna Stará.

Ta nehodnotí letošní zahrádkářskou sezónu nijak katastrofálně. „Bouřky jsou pokaždé někde jinde – na jednom konci Olomouce prší a na druhém ani kapka. Místy však počasí způsobilo problémy. Je to znát i na polích, kde jsou pásy zlikvidovaného obilí, zatímco jen o kousek dál se urodilo bez problému,“ popisovala.

Pokud lidé nechtějí sáhnout po chemii, měli by otrhat a likvidovat napadené listy a plody, aby se plísně dále nešířily.

„Otrhání listů u rajčat nebo zlikvidování natí u brambor se rozhodně vyplatí. Stejně tak je dobré sbírat napadené ovoce, aby se plíseň nešířila dále,“ radila rostlinolékařka Stará. Sama takovou ochranu preferuje, po chemických postřicích vůbec nesahá.