Na třech scénách se od čtvrtka do neděle představily mnohé legendy: s Druhou trávou a Robertem Křesťanem zazpíval Pavel Bobek, ovace nadšeného publika sklidili například také Wabi Daněk, Jura Pavlica a Hradišťan, Vlasta Redl, Samson Lenk či Blue Effect s Radimem Hladíkem.

Největší návštěvnosti se festival těšil v sobotu, kdy v jedenáct hodin večer vystoupil na hlavní scéně v Amfiteátru písničkář Jarek Nohavica, který jedenácti tisícům lidí zahrál a zazpíval nejen průřez celou svou tvorbou, ale okořenil svůj koncert několika vtipnými popěvky.

VÍCE: VIDEO: Nohavica v Náměšti zahrál 11 tisícům lidí

Davy lidí bez komplikací

Podle organizátorů festivalu i starostky Náměště Marty Husičkové se nával tisíců lidí a muzicírování až do noci obešlo bez problému.

„Letošní Zahrada proběhla naprosto bez komplikací. Zvládli jsme i nestandardní situaci, kdy na některých místech v Náměšti je stále ještě rozkopaná vozovka a pohyb po obci není úplně ideální. Naštěstí nám v sobotu, kdy zde vystupoval pan Nohavica, policie vyšla vstříc,“ sdělila starostka.

Nejlepší ročník

„Letos jsme vsadili na českou notu, vystupovali zde všichni ze známých interpretů, kteří stáli u prvních ročníků festivalu, nebo ji pomáhali založit. Celý festival jsem od hudebníků, návštěvníků i organizátorů slyšel, že je to ten nejlepší ročník, na kterém byli. Takže si myslím, že se nám povedl,“ zhodnotil hlavní dramaturg festivalu Michal Jupp Konečný

Starostka: Návštěvníci vozí pozitivní náladu

Také obyvatelé Náměště, kterým se na čtyři dny v roce poněkud zkomplikuje bydlení, si na nastalou situaci moc nestěžují.

„Máme domek kousek od areálu, ale festival nám nijak nevadí. Lidi, kteří sem jezdí, jsou slušní, málokdo křičí nebo dělá nepořádek. Myslím si, že třeba lidi, kteří bydlí ve Vizovicích, kde mají dva rockové festivaly za léto, jsou chudáci. Ale Zahrada je fajn, nemáme s ní problém,“ pochválila si jedna z obyvatelek Náměště, která nechtěla být jmenována.

Starostka Husičková si na návštěvníky festivalu také nemůže stěžovat.

„Mám pocit, jako by návštěvníci festivalu s sebou přiváželi pozitivní náladu, se kterou se všechny problémy řeší jakoby samy, a i lidé, kteří zde bydlí, jsou v době trvání Zahrady jaksi přívětivější," těšilo strarostku.

„Za ta léta, co se u nás festival koná, si místní zvykli na to, že stejně jak festival začal, tak i skončí. V počátcích možná byly nějaké negativní ohlasy, ale mám pocit, že časem se vše urovnalo, a já osobně jsem v průběhu uplynulých dní nezaznamenala žádný problém,“ dodala.

Nadšenci jsou lepší než ochranka

Podle pořadatelů se letošní ročník vydařil i díky práci všech, kteří s jeho přípravami i průběhem pomáhali.

„Letošní organizace klapala skvěle, když jsem v pondělí po třetí hodině odjížděl z Náměště, nenašel jsem na zemi ani papírek, žádné odpadky. Organizátorům se podařilo perfektně uklidit," pochvaloval si hlavní dramaturg festivalu Michal Jupp Konečný.

„Každý rok nám jezdí pomáhat lidé, kteří zde pracují a za to mají zdarma vstup, někteří jízdné a také ubytování. Jsou to většinou mladí nadšenci, ale hlavně jsou příjemní a usměvaví, takže si je návštěvníci chválí. Je to určitě lepší, než abychom si jako jiné festivaly najali ochranku, která by nám naše návštěvníky šacovala a jinak omezovala,“ dodal Konečný, který je s průběhem letošního ročníku nadmíru spokojený.

Jediné, co mu vadilo, byli někteří majitelé soukromých pozemků v okolí areálu, kteří se snažili v průběhu festivalu přivydělat si.

„Trošku mě mrzí, že někteří majitelé pozemků v okolí areálu se snažili na něm přiživit. Například v těsné blízkosti tábořiště se stany nám tak vyrostl stánek, odkud se až do rána ozývala hlasitá hudba, a lidé na tábořišti nemohli spát. Je to smutné hlavně kvůli rodinám s malými dětmi, kterých tu letos byla opravdu spousta,“ uvedl hlavní dramaturg festivalu.

Pomoc po povodních

Letos měli navíc návštěvníci jedinečnou příležitost pomoci ostatním – když v sobotu večer posílali moderátoři na pódiu dárcovskou DMS pro oběti povodní, přidalo se k nim veliké množství lidí v Amfiteátru.

V publiku se rozsvítily mobilní telefony a lidé posílali společně s nimi peníze na pomoc obětem povodní.

„Tím víc mě to těší a dojímá, že pomáhali i mým spolukolegům z postižených obcí Olomouckého kraje. Chtěla bych jim za to moc poděkovat,“ dodala Husičková.

Příští ročník Festivalu Zahrada se bude konat ve stejných dnech jako ten letošní, a to od 2. do 5. července. Příští rok však program začne v pátek a skončí v pondělí.

„Letos to bylo skvělé, báječně jsem si to užila. Nohavica se mi moc líbil, taky Pavel Bobek a hlavně koncerty v neděli byly zajímavé. Poprvé v životě jsem slyšela Jumping Drums a byla jsem úplně unešená. Příští rok se sem určitě vrátím,“ zhodnotila festival Martina Fajstlová z Plzně, která zde strávila celý víkend.