Od restaurace Fontána směrem k Wolkerově ulici zůstaly v někdejší Rudolfově aleji jen obrubníky vymezující prázdné záhony bez hlíny.

„Po celou dobu existence aleje se záhony v ní obnovovaly a měnily svou podobu v cyklech dlouhých zhruba osm až deset let. Každá taková obnova samozřejmě sledovala i soudobé trendy, takže za tak dlouhou dobu již za sebou mají řadu změn. Totéž se děje právě nyní," řekl za Výstaviště Flora Olomouc, které se o parky stará, ředitel Jiří Uhlíř.

Klasický tvar jen u Fontány

Nynější rekonstrukce záhonů navazuje na část obnovenou před dvěma lety.

Tehdy ateliér zahradního architekta Zdeňka Sendlera proměnil skladbu rostlin v úseku od hudebního altánu k soše Bedřicha Smetany.

Záhony mají představovat současný přístup ve ztvárnění trvalkových výsadeb.

„Podle tvůrců návrhu má tento moderní typ kvetoucích záhonů své místo ve vývoji parku s tak bohatou historií. Způsob výsadby nevyužívá předem stanovená geometrická schémata, čímž je spolu s výběrem rostlin dosaženo přírodnějšího vzhledu," sdělil mluvčí výstaviště Adam Fritscher.

Kvůli snadnější údržbě kryje záhony štěrk. Jejich rozvržení připomíná čárový kód, ve kterém se střídají plochy převážně bílo-žluté, červené, modré a zelené barvy s pásy trávníku.

„Klasičtější podobu budou mít pouze dva záhony v centrální části aleje v blízkosti hudebního altánku a restaurace. Jejich obnova přijde na řadu jako poslední," dodal mluvčí.

Výstaviště Flora Olomouc začalo s proměnou záhonů s geometrickými obrazci do přírodnější podoby. Již hotová úprava do poloviny promenády.

Již hotová proměna v části od Fontány k Polské ulici. Foto: DENÍK/Ondřej Zuntych

Aby co nejdéla kvetla

Ředitel Uhlíř už dříve uvedl, že výstavišti jde v pojetí záhonů o návrat k přírodě.

„Chtěli bychom, aby celá alej co nejdéle kvetla, to znamená je velký důraz na návrat velkoplošných cibulovin do záhonů. Postupně budou přerůstat v trvalky a celá alej bude v průběhu vegetačního období kvést, do parku se vrátí motýli a podobně," představil na jaře.

Nová podoba záhonů by měla být hotová před 150. výročím od otevření Rudolfovy aleje pro veřejnost. To vychází na příští rok.

Letos na podzim je naplánovaná výsadba po vykácených nemocných jírovcích. Nahradí je lípy, do sázení se opět může zapojit veřejnost.