Do rekonstrukce šesti trvalkových záhonů v Rudolfově aleji se zahradníci z výstaviště Flora pustili před pár týdny. V září prováděli terénní úpravy, odstranili nadzemní část trvalek a přibližně 15 centimetrů vysokou vrstvu zeminy.

Travnaté plochy až na výjimky ponechali na místě a revitalizovali je podsevem. Provedli také kultivaci a vylehčili půdu příměsí štěrku. Povrch záhonů snížili o pět centimetrů pod okraj obrubníků, aby se štěrk lépe udržel na záhonech.

Nově opravené erby na olomoucké radnici
Olomoucká radnice v barvách. Odhalili opravené erby, podívejte se

V tomto týdnu začnou pracovníci výstaviště Flora Olomouc s výsadbou trvalek a okrasných travin. Pokračovat budou cibulovinami, do poloviny prosince by měli mít hotové také mulčování. Na záhonech v Rudolfově aleji pak přibude přes šest tisíc kusů trvalek a travin a více než 21 tisíc kusů jarních a letních cibulovin.

„Věříme, že obyvatelům Olomouce i návštěvníkům přinesou radost. Rostliny však potřebují čas k růstu a tak prosíme o trpělivost a ohleduplnost v době, kdy na zamulčované půdě nic neporoste. Záhony budou velice pestré a bohaté na různé druhy květin a poskytnou potravu pro hmyz a motýly po téměř celé vegetační období,“ popsal provozní náměstek pro zahradnickou činnost Zdeněk Šup.

Zchátralé záchody v Čechových sadech nahradí smart toalety (v koláži vlevo)
Zdevastované záchody v Čechových sadech nahradí tyto "chytré toalety"

Na nových trvalkových záhonech budou zářit květy třapatky, terčovky, šalvěje luční, šanty kočičí, pivoněk, kosatců či krásnooček. Doplní je oblíbené okrasné trávy, například vousatec nebo bezkolenec.

Záhony budou hrát všemi barvami po celý rok a mají být nenáročné na zálivku.

Na jaře by měly kolemjdoucí okouzlit fialovou barvou.

V květnu a červnu je rozzáří výrazná červená barva vlčích máků a na podzim se mohou Olomoučané těšit na modré květy aster. 

Sv. Kryštof drží stráž nad řidiči jedoucími po obchvatu Olomouce. Od odhalení sochy uplynulo 15 let. Snímek z 1. listopadu 2020
Bronzový Svatý Kryštof ochraňuje řidiče na obchvatu Olomouce. Už 15 let