Zahradníci se tímto způsobem snaží před nenechavými bažanty ochránit na podzim vysazené okrasné cibuloviny. Ze všech pěstovaných druhů bažantům nejvíc zachutnaly tulipány a krokusy.

Ochranné sítě natažené nad záhony s nově vysázenými okrasnými cibulovinami se pracovníkům botanické zahrady výstaviště Flora Olomouc osvědčily už v minulosti. V rozlehlém areálu botanické zahrady se totiž natrvalo zabydleli bažanti, kterým cibulky zachutnaly.

„Poškozují převážně tulipány, krokusy a modřence. Zkonzumují rašící zelené špičky nebo vyzobou celou cibuli ze země tak, že tam z ní nic nezůstane. Ochranné sítě se nám osvědčily, používáme je už asi druhým nebo třetím rokem, abychom bažantům v likvidaci cibulovin zabránili,“ popsal vedoucí botanické zahrady Jiří Malaska.

Stejným způsobem mohou jarní květenu před hladovými bažanty ochránit také majitelé zahrad, na které bažanti občas zavítají za potravou z okolních polí. Někteří zahrádkáři si na zahradnických webech a v internetových poradnách vzájemně radí, jak před nimi ochránit tulipány nebo lilie.

Kdo se chce na jaře dočkat květů, měl by už na podzim přehodit přes tulipánový záhon síť s hustými oky.

„Jen je potřeba dbát na to, aby neležela přímo na zemi, ale byla pořád napnutá a byl dodržen alespoň dvaceticentimetrový odstup od půdy. Ideální je síť na několika místech podložit, vhodné jsou třeba dřevěné špalíky,“ doporučil Jiří Malaska.

Pracovníci botanické zahrady výstaviště Flora loni na podzim vysázeli několik tisíc okrasných cibulovin. Například jen tulipánů bylo vysazeno okolo tří tisíc kusů. Na tamních záhonech na jaře pokvete také několik desítek druhů okrasných česneků.