Brány festivalu letos otevře Vlasta Redl, který přijede s novou kapelou a knihou My tři a já, kterou tu pokřtí.

„Koncert Vlasty Redla si určitě nenechám ujít. Je to má krevní skupina,“ prozradila starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

„Město je na festival připravené, teď jen nachystat počasí,“ dodala.

Ve čtvrtek dorazily do areálu Zahrady na dvě stovky pořadatelů.

„Technické zabezpečení je kompletně připravené. Máme pokladny, velké a malé kontejnery, odpadkové koše, toitoiky, připravili jsme scény a tak dál,“ popsal dramaturg festivalu Michal Jupp Konečný.

„Všechno jde zatím dobře a nenastala ani žádná významná programová změna,“ dodal Konečný s tím, že o koncert Vlasty Redla je obrovský zájem.

Páteční hudební program, který Redl završí, začíná v 18 hodin.

V dalších dnech už podle zvyku budou znít písně areálem od deseti hodin dopoledne. Na své by si měli přijít všichni.

Honza Nedvěd i Sto zvířat

V programu Zahrady najdou návštěvníci folk, worldmusic, folkrock, etno, blues, spirituály, jazz, bluegrass, tramp nebo folklor. Známá hudební jména, jako jsou Hradišťan, Robert Křesťan a Druhá tráva, Žalman a spol., Peter Lipa, Bluesberry nebo AG Flek, ale i tradiční soutěž o Krtky nebo křty desek – to vše čeká diváky v příštích čtyřech dnech.

Navíc po letech dorazí Jan Nedvěd a poprvé se na Zahradě zastaví kapela Sto zvířat či Tomáš Klus.

„Jsme rádi, že k nám zavítají. Osobně se také těším na americkou skupinu ETSU Old Time Band. Jsou to mladí studenti fakulty etnografie, kteří se věnují historickému pojetí lidové hudby. Mají to chytře zaranžované,“ uvedl Konečný.

Pořadatelé letos změnili uspořádání areálu. Od kapličky k tábořišti a dalším dvěma scénám se budou lidé nově přesouvat cestou kolem zámku.

„Symbolicky tak oddělíme festivalové dění od stánků a zahrádek, které k festivalu nepatří a kde se scházejí především lidé, kterým nejde o koncerty a většinou ani nemají vstupenky. Služeb festivalu ale zadarmo využívají,“ vysvětlil dramaturg Zahrady.

Multižánrový festival Zahrada se letos koná od 1. do 4. července. Přivítá na 130 kapel a sólistů folkové, world i rockové scény. O ceny Krtek bude soutěžit 18 skupin a osm písničkářů a dvojic, kteří se probojovali konkurzem festivalu. Program se uskuteční na čtyřech scénách.

V předchozích ročnících prošlo denně branami festivalu okolo pěti tisíc lidí.