K rekonstrukci tramvajové trati a komunikace v ulici 1. máje, která odstartuje v pátek 7. dubna, se přidá ještě oprava výhybek a přípojů na náměstí Hrdinů a v ulici 8. května.

Pracovat se začne také v ulicích Pekařská a Denisova, kde se bude opravovat dlažba.

Do 7. listopadu, kdy stavební firmě končí termín pro provedení zakázky, nebudou v úseku od hlavního nádraží přes náměstí Republiky na náměstí Hrdinů jezdit tramvaje.

Mezi nádražím a dočasnou zastávkou na nábřeží Přemyslovců bude jezdit náhradní autobusová doprava.

Zastávky na náměstí Republiky a U Sv. Mořice budou mimo provoz.

„Od pátku bude za úplné uzavírky prováděna rekonstrukce pozemní komunikace a tramvajové tratě v ulici 1. máje. Opravy na náměstí Národních hrdinů a v ulici 8. května započnou ve stejný den a potrvají odhadem měsíc a půl," řekla mluvčí dopravního podniku Martina Krčová.

Rekonstrukce třídy 1. máje v Olomouci

Odkrytí kolejiště a pak archeologové

Čtyři sta metrů dlouhý úsek od náměstí Republiky až k průčelí hotelu Palác začnou v pátek zkoumat archeologové.

Poté zaplní ulici stavební technika.

„V první fázi dojde k odkrytí kolejiště. Na to naváže rozsáhlý archeologický průzkum. Pohybujeme se v archeologicky cenné lokalitě, která má co říct k nejstarším dějinám," popsal náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).

Průchody pro pěší, objížďka pro auta

Po celou dobu výstavby bude silnice v ulici 1. máje uzavřená pro dopravu, pěší úsekem projdou po vymezených částech chodníků či provizorními průchody.

Objízdná trasa pro řidiče povede v obou směrech ulicemi Dobrovského, Legionářská, třída Svobody, třída 17. listopadu a Husova ulice.

Rozsáhlé stavební úpravy přinesou řadu omezení především lidem žijícím v ulici 1. máje.

Po celou dobu rekonstrukce zde bude zákaz parkování.

„Pro rezidenty, kteří jsou držiteli parkovacích karet, bude k dispozici vyhrazená část parkovacího domu v Koželužské ulici," vysvětlila informační technička stavby Jarmila Grégrová.

Radnice s nabídkou oslovila 111 lidí. Své parkovací karty mohou na magistrátu dočasně vyměnit za čip, který jim umožní vjezd do krytých garáží.

Zásobovací místa 

Pro podnikatele a majitele místních provozoven či restaurací budou po celou dobu výstavby vymezena zásobovací místa.

„Budou vždy na rohu ulice 1. máje s přilehlými navazujícími ulicemi tedy Pekární, Mlčochova, Dómská, Kosinova, Wurmova, Akademická a náměstí Republiky," doplnila informátorka.

Odpad budou popeláři svážet z náměstí Republiky a z míst, kde se třída 1. máje kříží s Wurmovou ulicí a s nábřežím Přemyslovců.