„U nás se pořád platí patnáct set, nevím ale, jak to bude dál. Stanice se v polovině února přesouvá do Olomouce a tam si ceny nastaví sami,“ uvedla Marie Soukupová z protialkoholní záchytné stanice ve Šternberku. V jiných krajích vám za noc naúčtují zhruba tři tisíce korun.

Raritou je však PZS pro Zlínský kraj v Kroměříži, kde vystřízlivění zdražili z původních 2500 na 12 700 korun. Důvodem byl fakt, že na provoz stanice doplácel kraj nemalé částky.

„Za loňský rok stála péče o asi tři sta osm pacientů okolo čtyř milionů korun, proto jsme vypočítali průměrnou částku za jednoho a tuto částku po každém opilci budeme požadovat,“ vysvětlil Bronislav Fuksa, zlínský radní za zdravotnictví.

„Účtoval bych jim klidně dvacet tisíc, když chce někdo pít, ať si pije, ale jen do té míry, aby neobtěžoval a neohrožoval své okolí,“ dodal.

Častým jevem přitom je, že pacient poplatek nezaplatí vůbec. Zákazníky PZS jsou běžně bezdomovci, kteří na uhrazení péče nemají prostředky. V Kroměříži se však pobyt na záchytce může stát luxusem i pro obyvatele se zaměstnáním.

„Ta částka je tak vysoká, že problémy s jejím uhrazením by mohl mít i člověk, který pracuje, vydělává a ocitne se zde výjimečně,“ upozornila Soukupová. Přesto si ve Zlínském kraji zatím na neplatiče nestěžují. „Nechci to zakřiknout, ale zatím jsme se v kraji s nikým, kdo by nezaplatil, nesetkali,“ uvedl Fuksa.

Pozitivem zůstává, že na pobyt na záchytce se nevztahují regulační poplatky. Pacient totiž plně platí výlohy za svůj pobyt, není třeba mu tedy zvlášť účtovat ještě poplatek za ošetření lékařem.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika