Na Pražském hradě budou ve středu odpoledne přebírat ocenění laici i profesionálové za mimořádné záchranářské počiny. Kromě Zlatých záchranářských křížů budou rozdána i ocenění ve speciálních kategoriích.

Cenu mediálních partnerů dostane právě olomoucký záchranář.

„Třetího srpna loňského roku jsme dostali ve čtvrt na devět ráno hlášení o muži v bezvědomí na pile v Otaslavicích,“ začíná své vyprávění Milan Brázdil.

Zraněným byl sedmadvacetiletý Jiří Souška ze Stařechovic, který se jako nábytkář radil na pile o své práci s kolegy z oboru. Vybavuje si jen, že dostal najednou velkou ránu.

Vrtulník byl na místě za 12 minut

„Pak už nic nevím. Probral jsem se až ve fakultní nemocnici,“ vzpomíná zraněný muž.

Po ráně upadl do bezvědomí, ale po několika sekundách se probral, udělal pár kroků a pak se opět skácel na zem. Naštěstí si jej ihned všimli lidé pracující na pile a zavolali záchranáře. Ti přiletěli vrtulníkem za necelých dvanáct minut.

„Nikdo nevěděl, co se stalo, nikdo jej neznal,“ vylíčil situaci na místě doktor Brázdil.

Při ohledání zraněného zjistil na místě hrudníku drobnou, asi centimetr a půl velkou ranku na hrudníku. Stále však nikdo nevěděl, proč je muž v bezvědomí. Až když záchranáři našli zkrvavený kus dřeva podobný atletickému oštěpu, začali tušit, co se stalo.

„Od této chvíle se začala resuscitace ubírat tím správným směrem,“ pokračoval Brázdil.

Podle standardního postupu by měl na místě pacientovi otevřít hrudník a provést přímou masáž srdce. To však bylo velmi riskantní. Lékař se musel velmi rychle rozhodnout, jak postupovat.Jiří Souška

Kanylou odsál krev, srdce naskočilo

„Nakonec jsem zvolil dosud nepopsaný postup a kanylou zavedenou do osrdečníku jsem odsál asi jeden a půl litru krve. Pak srdce naskočilo a začalo pracovat,“ popsal dramatický okamžik záchranář.

Krev nahromaděná ve vaku okolo srdce totiž bránila jeho roztahování. Práce na místě trvaly téměř hodinu, pak zraněného odvezli lékaři do Fakultní nemocnice v Olomouci, kde již čekal tým kardiochirurgů.

Krev stříkala půl metru vysoko

„Z osrdečníku jsme odsáli téměř další litr krve. Vyňali jsme krevní sraženinu velkou jako pěst, která po zranění utěsnila ránu v srdeční komoře. Když jsme ji odstranili, stříkala krev skoro půl metru vysoko. Díky ní tedy krev dál masivně nevytékala, což bylo štěstí. Rána v srdci byla asi půlcentimetrová a byla v přední stěně pravé srdeční komory. Museli jsme jednat rychle,Kus dřeva, který se muži zabodl do srdce prsty jsme utěsnili ránu a bez mimotělního oběhu, který by pro nás znamenal další prodlevu, jsme ji okamžitě zašili,“ říká primář Vilém Bruk.

Další léčba proběhla naštěstí bez komplikací, a tak se mladý muž po týdnu vrátil domů.

Za svůj mimořádný počin dostane záchranář Milan Brázdil od zástupců odborných médií vázu, jako upomínkou na mimořádnou událost.