„Lyžování na Červenohorském sedle je nyní velmi slušné, mimo provoz zůstává pouze černá sjezdovka,“ sdělil Tomáš Klíma ze Skiklubu Šumperk, který provozuje vleky na sedle. Stejně to vypadá ivostatních střediscích, mimo provoz zůstává pouze Ostružná a Lipová Miroslav.

Na sjezdovkách ale záchranáři doporučují obezřetnost, každý týden totiž vJeseníkách ošetří na sedm desítek zraněných lyžařů. Od začátku zimní sezony evidují přibližně 500úrazů.

„Většinou jde oporanění na sjezdovkách, ojediněle ale také uběžkařů ipěších turistů. Nejčastěji si lidé způsobí zlomeniny, poranění kloubů, pohmožděniny a tržné rány,“ upozornil Michal Klimeš. Jak dodal, zhruba ve dvou třetinách se jedná okaramboly lyžařů, méně havarují snowboardisté.

Letos ale nechyběly ani vážnější úrazy, naposledy vpondělí si lyžařka na svahu vRamzové přivodila frakturu pánve, před několika týdny zase mladíka voblasti Velkého Kotle zasypala lavina. Také jeho zranění bylo kvalifikováno jako vážné. „Vněkolika případech byl také lyžař převezen spodezřením na zranění páteře,“ dodal Klimeš.

Ve většině středisek se lyžuje na technickém sněhu, takže povrch je tvrdý a rychlý. Horská služba doporučuje návštěvníkům jezdit opatrně, nepřeceňovat svoje síly a chovat se ohleduplně kostatním.

VJeseníkách platí první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí.