Město původně chtělo nevzhledný objekt srovnat se zemí a historické WC nahradit mobilními smart toaletami. Památkáři s tím ale nesouhlasili vhledem k architektonické hodnotě drobné stavby.

Opravy objektu na okraji parku začaly zhruba před týdnem. Pracovníci výstaviště aktuálně dokončují hydroizolaci a pustili se do oprav betonového soklu.

„Pracuje se také na kanalizaci uvnitř objektu a na nové skladbě a betonování podlah,“ přiblížil mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Michal Poláček.

Eskalátory ve vestibulu hlavního vlakového nádraží v Olomouci, 26. března 2023
Problémy s eskalátory na olomouckém nádraží. Proč nejezdí

Výluka tramvají

Toalety se musí nově napojit na vodu i kanalizaci.

„Přípojka vody povede z chodníku, přípojka kanalizace pak z ulice Palackého,“ popisoval mluvčí s tím, že napojení WC na odpadní stoku si někdy koncem května vyžádá omezení dopravy v Palackého ulici spojené s výlukou tramvají.

Antivandal úprava

Souběžně s opravou se řeší elektrická přípojka a v souvislosti s tím také přeložka trafostanice.

Celkové náklady na opravu objektu si vyžádají zhruba 2,5 milionu korun.

„Poměrně drahé jsou již zmíněné přípojky a také nutné vnitřní nerezové – v antivandal úpravě – vybavení samotných WC,“ vysvětlil Michal Poláček.

Komplet hotovo by mělo být na konci června letošního roku. Provoz a úklid veřejných toalet by mělo zajišťovat Výstaviště Flora.

Toalety v Čechových sadech (vlevo) jsou podle památkářů ukázkou rané moderní architektury ovlivněné holandským stylem, podobně jako budova dnešní polikliniky SPEA (vpravo)
Záchody v parku jsou architektonická cennost, v podobném stylu je SPEA

Sto let stará historie

Park Čechovy sady byl vybaven veřejnými záchodky v roce 1927.

„Jako i jiné prvky v parku je tento objekt nedílnou součástí historického kompozičního uspořádání, v němž jejich architektura zaujímá pevné místo. Tomu odpovídá i vysoká úroveň jeho architektonického zpracování,“ poukázala Sandra Kolářová, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) v Olomouci, proč má být drobná veřejná stavba zachována.

Objekt je podle odborníků z NPÚ příkladem rané moderní architektury ovlivněné architekturou holandského rázu s typickými prvky, jako je použití lícových cihel ve fasádě nebo provedení římsy.

„V Olomouci byly v tomto duchu postaveny i jiné stavby, například budova bývalé Okresní nemocenské pokladny, dnešní SPEA, která je kulturní památkou,“ připomněla Kolářová.

Zchátralé toalety v Čechových sady v Olomouci, 28. června 2022
"Smart toalety" v Čechových sadech nebudou, opraví ty staré. Přibude i pítko

Odstraněním veřejných záchodků by byl podle NPÚ narušen původní historický vzhled parku.

„Stav objektu není havarijní. Je pouze výsledkem zanedbaného dohledu a absence řádné údržby, stejně jak tomu bylo například u objektu staré oranžérie ve Smetanových sadech, u které i přes mnohem horší stavebně-technický stav došlo k opravě,“ poukázalo vloni územní pracoviště NPÚ.

Vzhledem k nesouhlasu NPÚ s demolicí nakonec radnice původní záměr přehodnotila.