Město původně chtělo nevzhledný objekt srovnat se zemí a historické WC nahradit mobilními smart toaletami. Památkáři s tím ale nesouhlasili vhledem k architektonické hodnotě drobné stavby.
Opravy objektu na okraji parku začaly zhruba před týdnem. Pracovníci výstaviště aktuálně dokončují hydroizolaci a pustili se do oprav betonového soklu.
„Pracuje se také na kanalizaci uvnitř objektu a na nové skladbě a betonování podlah,“ přiblížil mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Michal Poláček.
Výluka tramvají
Toalety se musí nově napojit na vodu i kanalizaci.
„Přípojka vody povede z chodníku, přípojka kanalizace pak z ulice Palackého,“ popisoval mluvčí s tím, že napojení WC na odpadní stoku si někdy koncem května vyžádá omezení dopravy v Palackého ulici spojené s výlukou tramvají.
Antivandal úprava
Souběžně s opravou se řeší elektrická přípojka a v souvislosti s tím také přeložka trafostanice.
Celkové náklady na opravu objektu si vyžádají zhruba 2,5 milionu korun.
„Poměrně drahé jsou již zmíněné přípojky a také nutné vnitřní nerezové – v antivandal úpravě – vybavení samotných WC,“ vysvětlil Michal Poláček.
Komplet hotovo by mělo být na konci června letošního roku. Provoz a úklid veřejných toalet by mělo zajišťovat Výstaviště Flora.
Sto let stará historie
Park Čechovy sady byl vybaven veřejnými záchodky v roce 1927.
„Jako i jiné prvky v parku je tento objekt nedílnou součástí historického kompozičního uspořádání, v němž jejich architektura zaujímá pevné místo. Tomu odpovídá i vysoká úroveň jeho architektonického zpracování,“ poukázala Sandra Kolářová, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) v Olomouci, proč má být drobná veřejná stavba zachována.
Objekt je podle odborníků z NPÚ příkladem rané moderní architektury ovlivněné architekturou holandského rázu s typickými prvky, jako je použití lícových cihel ve fasádě nebo provedení římsy.
„V Olomouci byly v tomto duchu postaveny i jiné stavby, například budova bývalé Okresní nemocenské pokladny, dnešní SPEA, která je kulturní památkou,“ připomněla Kolářová.
Odstraněním veřejných záchodků by byl podle NPÚ narušen původní historický vzhled parku.
„Stav objektu není havarijní. Je pouze výsledkem zanedbaného dohledu a absence řádné údržby, stejně jak tomu bylo například u objektu staré oranžérie ve Smetanových sadech, u které i přes mnohem horší stavebně-technický stav došlo k opravě,“ poukázalo vloni územní pracoviště NPÚ.
Vzhledem k nesouhlasu NPÚ s demolicí nakonec radnice původní záměr přehodnotila.