„Rada Olomouckého kraje dnes odvolala pana Davida Štěpánka z funkce ředitele Správy silnic Olomouckého kraje,“ potvrdila v pondělí po poledni mluvčí hejtmanství Alena Minxová.

Obviněni jsou v této kauze také vysoce postavená krajská úřednice a dva zaměstnanci správy silnic. Krajský úřad však podle mluvčí zatím neobdržel oficiální informace, na které by mohl zareagovat.

„Pan ředitel nemůže postupovat podle zákoníku práce, dokud oficiálně nemáme informace. O ty jsme zažádali,“ vysvětlila mluvčí.

Robert Knobloch (vlevo) a Michal Zácha (vpravo)
Dvě slivovice. Zácha s Knoblochem podle policie používali kódy pro úplatky

Odvolaný manažer Štěpánek je podle Deníku N jedním ze stíhaných v kauze čachrů při zadávání dopravních zakázek, kde spolu s ním čelí obvinění i jeho předchůdce Petr Foltýnek. Ten skončil ve vedení krajské správy silnic vloni v listopadu na vlastní žádost.

Knoblocha by mohli pustit na kauci

Podle Deníku N si Štěpánka „vybrali“ náměstek hejtmana Michal Zácha (ODS) společně s hlavou organizované skupiny, podnikatelem a vlivným členem ODS Robertem Knoblochem. Ten jako jediný v minulém týdnu skončil ve vazbě.

Za obviněného lobbistu a dnes už bývalého člena regionální rady ODS Roberta Knoblocha v pondělí přijal Městský soud v Brně kauci milion korun. Vazbu by mohl opustit v závěru tohoto týdne.

Robert Knobloch
Soud rozhodl o propuštění Knoblocha z vazby. Běží lhůta k podání stížnosti

Jednání o novém náměstkovi začala

Trestně stíhaný náměstek hejtmana pro dopravu Zácha se vzdal všech volených funkcí. Kdyby sám neodstoupil, koalice jej byla rozhodnuta odvolat.

Koalice (Spolu se STAN a Piráty tvoří v Olomouckém kraji vládnoucí trojici ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) teď musí vyřešit, kdo Záchu nahradí. Jednání o nástupci začala.

Více by mělo vedení krajské koalice prozradit v pátek 24. listopadu. „V pátek proběhne koaliční jednání a jednání regionální rady. Padnou návrhy,“ sdělil náměstek hejtmana Dalibor Horák (ODS).

Ke konkrétnímu jménu se nevyjádřil. Spekuluje se o tom, že by Záchu mohl nahradit krajský zastupitel za ODS, podnikatel a předseda představenstva Okresní hospodářské komory Jeseník Josef Ťulpík.

„Moc jmen není na výběr,“ poznamenal člen krajského vedení ODS.

Zácha zůstává zastupitelem 

Stíhaný Zácha však zůstává krajským zastupitelem za ODS. Mandátu se doposud nevzdal.

„Podání rezignace je pouze na něm, je to jeho mandát. Budu nicméně v této věci svolávat klub zastupitelů,“ sdělil náměstek Horák.

Zácha, jak jej vyzvala krajská ODS v Olomouci, složil i stranické funkce. „Už není ani v matrice členů ODS,“ potvrdil poslanec Martin Major, který byl pověřen řízením krajské ODS do doby než bude zvoleno nové vedení regionu. Krajský sněm zasedne v pondělí 27. listopadu.

Detektivové z NCOZ prohledávali v pondělí kancelář náměstka olomouckého hejtmana a přerovského radního Michala Záchy (ODS) v budově na Masarykově náměstí až do odpoledních hodin.
Zadržení Záchy: přerovští zastupitelé v šoku. Nějak jsem to čekala, zaznělo také

V kauze dopravních zakázek jsou dále stíháni zástupci stavebních firem. V souvislosti s podezřením z nezákonného ovlivňování zakázek, které mělo probíhat od léta 2021, padla obvinění z přijetí úplatku, podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby.

Většina obviněných se trestných činů dopustila ve prospěch organizované zločinecké skupiny.