Stavební stroje vjely do plotem uzavřeného úseku mezi restaurací Fontána a Polskou ulicí koncem minulého měsíce.
Nejprve bylo nutné odtěžit přes dvě stě třicet metrů povrchu promenády, nyní se dělníci pustili do řezání více než sedmdesátky pařezů, které zbyly po kácení loni na podzim.
„Poté už bude možné založit nové podkladní vrstvy a pokládat asfaltobetonový povrch. Součástí stavebních prací budou i vegetační úpravy a rozvody závlahy," uvedl k postupu stavebních prací náměstek olomouckého primátora Martin Major. Budoucí alej dostane také nové sloupy veřejného osvětlení, lavičky a odpadkové koše.
Staveniště budou míjet kromě místních i návštěvníci blížící se letní mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc.
„Ploty zůstanou, i když pracovat se během veletrhu nebude. Zajistíme nicméně průchod od Polské ulice i od tržnice," informovala za výstavnický úsek Ludmila Grecmanová.
Olomoučané si možná opět zasadí "svůj" strom
Výsadba mladých stromů přijde na řadu na podzim. Zda lidé opět dostanou příležitost se jí zúčastnit, radnice zatím zvažuje.
„Pokud postup stavebních prací dovolí podzimní výsadbu nových stromů, budeme Olomoučany opět včas informovat o možnosti zasadit si v Rudolfově aleji „svůj" strom," sdělila Jana Doleželová z mediálního servisu magistrátu.
Cestu má ozdobit celkem 88 stromů.
„Poměrně vzrostlé jírovce maďaly už jsou objednány v německé školce okrasných dřevin," řekla Doleželová.
Náklady na opravy cest a vybavení této části parku dosáhly 6,7 milionů korun, nákup a doprava stromů a odstranění starých přišly na další tři miliony korun.
Termín ukončení prací je 1. února příštího roku, stavební firma však chce mít hotovo už koncem letošního listopadu.
Obnova aleje začala v roce 2009, kdy dřevorubci pro špatný zdravotní stav kaštanů vykáceli stromořadí od altánu k Wolkerově ulici.
Druhá etapa měla následovat po pěti letech, aby živočichové nepřišli o své prostředí. Protože si podle odborníků však stihla zvířata najít nová útočiště, povolil zkrácení lhůty.