„Před dvěma týdny toho hodně pomrzlo, ale jahod máme celkem dost," zval na třináctihektarové pole Stanislav Mišák, správce skrbeňského statku. Jahody, které mráz vydržely, jsou podle pěstitelů příjemně sladké. „Lidé si plody pochvalují. Chuťově jsou výtečné," dodal vrchní jahodář.

Samosběr probíhá ve Skrbeni i o víkendu, a to od 8 do 18 hodin a cena za kilo nasbíraných plodů je pro tento týden 40 korun. Zájem o samosběr je i v týdnu velký. Včera v deset hodin stálo u pole patnáct aut.

Přežilo jen 5 procent

Na plantáži u fotbalového hřiště v Olomouci-Slavoníně pomrzla skoro celá úroda.

„Když jsme tu spoušť viděli, zvažovali jsme, zda všechno nezaorat. Nakonec jsme to nechali a asi pět procent jahod přežilo. Je to smutné, starali jsme se, zalévali a vypadalo to na krásnou úrodu. Stačil jediný den, jedno ráno a je po všem," popisovala Eva Dostálová, spolumajitelka jahodové plantáže.

Do Slavonína si lidé mohou přijít natrhat jahody pouze tuto neděli. „Bude to dosběr, jahody jsou jen v okrajových částech. Začínáme v 9 hodin," upřesnila Dostálová.

Pozor na prohnilé jahody

Jahody se rychle kazí a potravinářská inspekce každoročně upozorňuje všechny ty, kteří se nemohou spolehnout na vlastní zahrádku a jahody kupují na tržištích a u supermarketů, aby byli obezřetní.

„Zákazníci by se měli podívat, zda jahody v košíku jsou v pořádku, zda nejsou pohnilé," upozornil v průběhu loňské jahodové sezóny ředitel olomouckého oblastního inspektorátu Jindřich Smička. Poukázal i na to, aby lidé při zpracování čerstvých plodů dodržovali základní hygienu. „Než je začnou konzumovat, pečlivě jahody omyli. Rozhodně je hned nedávat dětem," uvedl Jindřich Smička.

Proč jsou zdravé?

Jahody jsou velmi zdravé. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, přičemž obsah v plodech je srovnatelný s citrusy. Obsahují vitamín A, B, E, kyseliny jablečné, citrónové, chininové či šťavelové. Z minerálů hlavně draslík, zinek a hořčík. Oproti jiným druhům ovoce mají málo přírodních cukrů. Podle odborníků má konzumace jahod údajně pozitivní účinek na tvorbu testosteronu, který aktivuje spermie. Podporuje krevní oběh v pohlavních orgánech díky vysokému obsahu antioxidantů. Odtud pramení již starými Římany znalé označení „ovoce lásky".