„Lidé se tradici svěcení věnců stále učí – věnce se sice světívají, ale ne každý to bere jako svou osobní záležitost. Lidé si mohou věnce posvětit i doma, například starší lidé, pro které není jednoduché věnec přinést na mši,“ podotknul farář František Hanáček, který posvětil věnce věřícím v kostele svatého Mořice v Olomouci.

A co vlastně pro věřící znamená odnést si ze mše posvěcený adventní věnec, který si doma zapálí?

„Je to pro mne hodně důležité. Přibližuje mne to k Bohu a mám z toho dobrý pocit, věnec si nechávám posvětit pravidelně a pravidelně jezdím na adventní mše a nejen na ně,“ uvedla paní Hradilová, která na mše u svatého Mořice dojíždí z Olšan u Prostějova.

„Necháváme si světit věnec, abychom měli víru v tomto adventním období ještě větší, než během celého roku. Svíce zapalujeme každou neděli a sejdeme se u toho vždy celá rodina až do Vánoc,“ vysvětlila Marcela Václavíková z Olomouce, která si svůj vlastnoruční věnec také přinesla posvětit na první adventní mši.

Věřící mají adventní svátky spojené také s tradicí takzvaných rorátů, tedy ranních mší s rorátními zpěvy, které v kostelech nyní začínají.

„Začíná se zpěvy a zapálením adventní svíce a na to naváže každodenní mše. Dříve bývaly roráty širší a vícezpěvové, nyní jsou trochu skromnější,“ uvedl farář Hanáček, který bude v kostele svatého Mořice sloužit tyto mše po celý advent od pondělí do soboty vždy v 6 hodin ráno.

Dnes je pro většinu lidí adventní období spojené s nejrůznějšími vánočními jarmarky, trhy, vánočním úklidem, nákupem dárků a všeobecně s předvánočním shonem. Pro věřící je advent naopak obdobím ztišení a přípravy na oslavy zrození Ježíše Krista.

„Podle mne by si v tomto adventním obdobní lide hlavně měli najít čas na sebe navzájem a také na přemítání o tom, kam se ubírají. V tomto předvánočním a frmolu mají lidi často sklony klouzat jen po tom konzumním frmolu a nemají prostor na opravdovou duchovní přípravu k Vánocům,“ připomenul farář Hanáček.