„Musíme prase odchlupit, než ho pověsíme na háky. Pak už přijde na řadu kuchání a porcování,“ prozrazuje jeden z řezníků. Celému procesu s nadšením přihlížejí děti, dospělí naopak netrpělivě vyčkávají, až se torzo zvířete promění v jitrnice, tlačenku, prdelačku nebo bůček. Pro jistotu přepočítávají obsah peněženek, aby se rozhodli, jestli naplní pouze svoje žaludky, nebo i ledničky doma.

Zatímco se náměstím line vůně vařícího se masa, davy přihlížejících obdivují vystoupení domácího souboru Haná nebo krojovaných tanečníků ze Strážnice. Největší ohlas má ovšem klaun z Cirkusu Levitare.

„V rámci masopustu je to pro mě dneska premiéra. Jinak jsem ale zvyklý vystupovat pro publikum všech věkových kategorií,“ souká ze sebe zadýchaný mladík po své show.

Během ní zvládl žonglovat s míčky či zapálenými loučemi, na bradě udržel židli i bicykl, na hrudi pro změnu talíř umístěný na konci dlouhé tyče. A během vystupování se stihl i najíst, když při žonglování s jablky do nich zvládal také kousat. Vtipné a originální, ale v restauraci bych tento způsob stravování nedoporučoval.

Z ulic města se vrací masky, které se mezitím vydaly na obchůzku. Za medvědem cválá kobyla, Žid koketuje s cikánkou, zpovzdálí vše bedlivě sleduje smrtka. Na prostranství před místním kulturním centrem začíná několikaminutové pásmo zpěvu a tance. Lidé jsou ve varu, tleskají a jásají. Po takovém výkonu člověku vyhládne, a tak se návštěvníci přesunují k okolním stánkům.

Trdelník, nebo frgál? Sýrové speciality, nebo raději nějaký ten masný výrobek? Speciální koláček, nebo tvarůžkový štrůdl? To je panečku dilema. Mnozí jej řeší stylem od každého trochu a putují od jednoho stánku k druhému, jiní si berou čas na rozmyšlení třeba prohlížením vystavených obrázků, které namalovali žáci zdejší základky.

„Já to mám jasný. Jdu na pivo,“ konstatuje rázně muž z Olomouce a staví se do nekonečné fronty.

Po poledni stánky doprodávají poslední zbytky svého zboží a postupně to balí, náměstí se vylidňuje. Kdo tuhle akci letos minul, může své zaváhání napravit příští rok. Masopust se zabijačkou je ve Velké Bystřici věhlasnou tradicí.