Nádvoří Korunní pevnůstky lemují očíslované stánky, dohromady se mohli v pátek a v sobotu návštěvníci veletrhu zastavit u téměř osmdesáti různých prezentací.

V nedávno otevřené Pevnosti poznání se lidé zajímali například o chytré brýle nebo stolek, u kterého si zkoušeli virtuální realitu.

Holčička sedí na židli, na hlavě speciální hledí, na uších sluchátka. Kamil Kopecký z projektu E-bezpečí okolo stojícím rodičům a dětem u počítače vysvětluje, co slečna vidí.

„Pouštíme horskou dráhu, jízdu podzemím a podobně. Zajímavé je, že se obrazy lidé snaží různě vyrovnávat pohyby těla, přitom je to pouze záležitost očí a mozku," popisuje.

Děti podle něj podobné zážitky zvládají o dost lépe než dospělí. Kdo má třeba strach z létání, zařízení se dá použít k odstranění problému.

Stanoviště nabízela nejrůznější podoby vědy, u každého se proto během chvíle někdo zastavil.

Někoho přitáhla stonožka se sedmi set padesáti nohami nebo například experimentální fyzika, pokusy s vodou, olejem a šumákem či zastavení u optiků, kde si mohl vyzkoušet test barvocitu.

Polovinu největší populárně-vědecké akce v regionu hostila nedaleká budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

„Je šikovný," chválila jedna z přihlížejících maminek robota skládajícího Rubikovu kostku, i když mu kombinování trvalo déle než držiteli světového rekordu, který to zvládl za pět a půl vteřiny.

V jiné laboratoři si přítomní mohli změřit reakční schopnost. Podstatou je zmáčknout tlačítko co nejrychleji po zhasnutí světla na přístroji.

„Dá se tím trénovat například startovací reakci. Podobně jako třeba u závodů formulí," přirovnal Jiří Šimáček ze Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci. Průměrná hodnota u populace je 0,2 vteřiny.