Hradby Korunní pevnůstky opravují dělníci postupně.

„Navazujeme na loňský rok, kdy dozdili levou a pravou stranu hradeb. Přispěla nám Nadace ČEZ a ministerstvo financí. Do porušených částí jsme doplnili historické cihly. Některé máme z bývalého areálu Mila, kde se nyní buduje Šantovka, některé pak z historických domů v centru, které se bouraly. Letos vyčistíme další dvě části a připravíme je tak na dozdívku. Budeme čistit i hradební římsu,“ popsala Markéta Záleská, předsedkyně představenstva Muzea olomoucké pevnosti, které památku spravuje.

Korunní pevnůstka se chystá na novou sezónu nejen zvenku, ale také zevnitř.

Čištění hradeb Korunní pevnůstky. Foto: DENÍK/Lucie Bukvová

Výstava o vojenské historii Olomouce

V opravené prachárně se nyní připravuje nová výstava, která návštěvníky nechá nahlédnout do vojenské historie města.

„Nyní na ní pracujeme společně s odborníky z Vlastivědného muzea. Otevřít bychom ji chtěli na začátku prázdnin. Také máme potvrzené, že dostaneme dotaci z ministerstva životního prostředí na obnovu zeleně v pevnůstce,“ objasnila Záleská.

Řemeslníci tak na hradebních valech a ve vodních příkopech vymění kompletně celý travní porost. Upraví také vnitřní plochy.

„Vysadíme stromy a dřeviny. Na podzim se ještě chystáme opravit vstupní průchod, do kterého zatéká. Musíme ho dát do pořádku, aby byl vstup hezký a nikoho neohrožoval. Také jednáme o penězích na vybudování amfiteátru v jednom z bastionů,“ vyjmenovala Záleská.

Už v dubnu navíc začne v útrobách chráněné historické památky rozsáhlá rekonstrukce velkého dělostřeleckého skladu, ze kterého má vzniknout moderní interaktivní muzeum. Program kulturních a společenských akcí velká stavba neohrozí.

VÍCE: Stavba unikátní Pevnosti poznání už brzy vypukne

„Domluvili jsme se s univerzitou, že většinu materiálů a potřebných věcí uloží za dělostřeleckým skladem tak, aby hlavní plocha zůstala volná a mohly se uvnitř pevnůstky konat koncerty a další akce,“ vysvětlila Záleská.

Vizualizace Pevnosti poznání

Letní Letná i Tři sestry

Lidé se mohou těšit už v polovině května na dvoudenní majáles. Památka bude v květnu hostit druhý ročník festivalu Vlnobytí či tradiční Beerfest.

Pevnůstka ožije také na začátku června akcí Letní letná na cestách, kde si rodiče s dětmi užijí divadelní i cirkusová představení.

„V červnu rozezní pevnůstku rockový festival, kde zazpívá například Kamil Střihavka. Otevřeno budeme mít i při svátcích města na začátku prázdnin, kdy si lidé uvnitř budou moci prohlédnout vojenské ležení a pozorovat souboje vojáků. V polovině srpna u nás vystoupí Tři sestry. Uvažujeme i o filmových projekcích,“ shrnula Záleská.