Poslední případ se stal v pátek ráno v centru Olomouce. Ve dvoře obydlených domů mezi Aksamitovou a Kateřinskou ulicí se zřítila zeď.

Ve čtvrtek se sesypala štítová zeď domu ve Slavoníně a také část domu v Drahotuších na Hranicku.

V úterý spadla zeď neobydleného domu v Nemilanech a v neděli část domu v Lošticích.

Ve většině případů šlo o domy, jejichž zdi tvořily cihly z nepálené hlíny. Ani jedna událost si naštěstí nevyžádala zranění.

Jeden z majitelů spadlého domu viní také olomoucký aquapark, který zavinil přívalovou vlnu loni v srpnu ve Slavoníně.

„Na vině je jednoznačně loňská povodeň. Domem se mi prohnalo třicet centimetrů vody. Zeď vlhkost nasákla a teď to spadlo,“ řekl majitel domu ve Slavoníně Vojtěch Kolář.

Ten si odpoledne prohlížel spadlou zeď společně se statikem Jaromírem Vrbou.

„Vepřovice je vlastně jíl s příměsemi. Když vezmete hroudu jílu z pole, tak je měkká, když ji na slunci pořádně vysušíte tak ztvrdne. A takhle to funguje i naopak,“ informoval Vrba.

„Takže se z těch cihel stalo v podstatě bláto,“ doplnil Kolář.

Zřícená část domu ve Slavoníně: Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Voda nemá kvůli betonu kam stékat

Majitel domu později ukazuje pozemek, který protíná Nemilanka. Ta Slavonín na začátku loňského srpna překvapila místní třímetrovou přívalovou vlnou.

„Kupoval jsem to tady v šestadevadesátém. To ještě nestály ani ty obchody,“ ukazuje Kolář rukou směrem k nákupním centrům.

Situaci definitivně podle něj zhoršil až aquapark.

„Když postavily ta nákupní centra, tak to ještě Nemilanka zvládala, ale pak přidali ještě dalších deset zastavěných hektarů. Jakoby si neuvědomili, že ta voda, co se jinak vsakovala do polí, někam musí stékat. A Nemilanka všechnu tu vodu nepobere,“ zhodnotil trpce Kolář.

Zdi padaly v Lošticích, pak v Nemilanech

Poprvé k části zříceného domu vyjížděli krajští hasiči v neděli krátce po půlnoci do Loštic na Šumpersku. I v tomto případě šlo o starší dům, jehož zdi byly z vepřovic.

„Šlo o napůl obývanou budovu, v jedné její části byla stolařská dílna. Za nejpravděpodobnější variantu se jeví, že dům stál v zástavbě, ale majitel vedlejší stavbu nedávno odstranil. S tím zmizela i jedna z opěrných zdí. To vše v kombinaci se současným počasím, vlhkostí, kterou nasály cihly z nepálené hlíny a nekvalitními opravami z předchozích let způsobily zřícení,“ sdělil starosta Loštic Ctirad Lolek.

Zřícená část domu v Olomoucké ulici v Lošticích. Foto: HZS Olomouckého kraje

O dva dny později, v úterý večer, vyjížděli hasiči do olomoucké části Nemilany.

„Osádka vyjížděla v 19:22. Po průzkumu na místě zjistili, že došlo ke zřícení boční stěny rodinného domku určeného k demolici. Z bezpečnostních důvodů jsme strhli zbylou část zřícené stěny,“ informoval mluvčí hasičů Hošák.

Vepřáky: dobrá izolace, špatná statika

Ve všech případech tedy šlo o zdi z nepálených cihel.

„Ony totiž mají geniální izolační vlastnosti, ale se statikou už je to horší. Jde vlastně jen o vysušenou hlínu, která je hrozně náchylná na vlhkost,“ uvedl stavební technik Jiří Grešák.

Při stavění domů z toho materiálu museli stavaři používat kamennou podezdívku.

„Jenže lidé to v některých případech neřešili a z nepálených cihel stavěli rovnou od země,“ uzavřel statik Vrba.

Další v řadě: dům na Hranicku

Ve čtvrtek se také zřítila část domu na rohu ulice Nádražní a náměstí Osvobození v Drahotuších na Hranicku.

„Vůbec nevím co se stalo. Spadlo to úplně samo,“ řekla majitelka domu, která si nepřála být jmenována.

„Jinak vám k tomu nic neřeknu. Zeptejte se policie, která tady byla,“ dodala ještě majitelka.

Podle předběžného policejního šetření šlo o velmi dlouho nepoužívanou část domu a zdi domu byly postaveny z klasických pálených cihel.

Zřícený dům v Drahotuších na Hranicku. Foto: DENÍK/Jakub Zeman