Radnice se připravují i na další várku stížností lidí, kteří utrpí po pádu na komunikacích úrazy. V minulé sezoně jich bylo v kraji několik desítek. Vyplývá to z ankety ČTK.

Přerov má na zimní údržbu města a svých místních částí vyčleněny dva a půl milionu korun.

„Částka je navýšená oproti loňsku nepatrně – a to jen kvůli dvěma novým úsekům. Samozřejmě ale nevíme, jak tuhá nebo mírná bude zima, jestli v této sezóně ušetříme, nebo budeme muset plánovanou částku ještě navýšit,“ uvedl Zdeněk Holas z odboru správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu.

Zdejší technické služby mají v plánu udržovat další dva nové úseky. Jde o 300metrovou část v nové ulici Hostýnská a cyklostezku Žebračka. Ve skladech už mají 170 tun písku na inertní posyp a 100 tun soli. Zajištěn je i vozový park.

V Jeseníku, kde se z celého regionu projeví zima většinou v největší síle, je zimní údržba na celý letošní rok vyčíslena na šest milionů korun.

„Z této částky nám do konce roku zbývá 900.000 korun. Velká část padla na začátku roku na údržbu chodníků. Úseky máme stejné jako loni, přibyly jen některé komunikace v bývalých kasárnách,“ řekl ČTK šéf tamních technických služeb Jan Prejda.

„Připraveno máme 800 tun posypového materiálu, 80 tun soli, máme nachystané všechny stroje. Stačí jen nasadit radlice,“ dodal.

Olomoucká radnice má na celý rok na údržbu silnic a chodníků 30 milionů korun.

„Platby jsou paušálně každý měsíc, vyúčtování se dělá po skončení zimního období. Nelze tedy zatím říci, kolik bude stát zima,“ uvedla mluvčí radnice Jana Doleželová.

V Hranicích padne podle mluvčího radnice Petra Bakovského na zimní údržbu zhruba 3,5 milionu korun z celkové osmimiliónové částky na údržbu komunikací po celý rok. V Šumperku se náklady na údržbu komunikací na letošní celou sezónu vyšplhají na šest milionů korun.

Radnice v Olomouckém kraji zřejmě ani letos nemine řešení úrazů, které si lidé po pádu na chodnících způsobí. Pro tyto případy jsou však města pojištěna, a nahlášené úrazy proto řeší pojišťovny.

Nejvíce jich v předchozí zimě řešila olomoucká radnice, kam bylo nahlášeno 32 úrazů.

„Tři z nich byly zamítnuty a čtyři jsou ještě v řešení, neboť byly nahlášeny až nedávno. Za 25 zatím uznaných úrazů pojišťovna vyplatila 410.225 korun,“ doplnila mluvčí radnice Doleželová.

V Přerově podle mluvčího radnice Bohuslava Přidala muselo město řešit 14 případů, které radnice předala pojišťovně. V Hranicích v této souvislosti řešili 13 pojistných událostí.

„Z toho 12 bylo pojišťovnou zamítnuto s tím, že město nenese za předmětné úrazy odpovědnost. V jednom případě bylo město za úraz odpovědné a pojišťovna vyplatila poškozené 15.160 korun,“ uvedl mluvčí radnice.

Podle mluvčího šumperské radnice Kamila Navrátila mělo město nahlášeno 11 takových událostí, ve čtyřech z nich bylo pojistné vyplaceno v celkové částce přes 130.000 korun.