Nová cena je jednotná, platí jak pro domácnosti, tak i pro ostatní odběratele. Obyvatelé Olomouce s tím spokojení příliš nejsou, i když se zdražením počítali.

„Mysleli jsme si, že od nového roku zaplatíme, ale pět korun za kubík je pro nás docela hodně. Nic s tím však nenaděláme, budeme prostě muset spotřebu vody víc hlídat,“ uvedla čtyřiatřicetiletá administrativní pracovnice Jitka Poláčková.

„Zdražuje se všechno, takže jsem ani nemohl počítat s tím, že vody by se to nedotklo. Aspoň že máme momentálně levnější benzin,“ řekl s úsměvem dvaačtyřicetiletý Milan Hrouda z Olomouce.

Ceny vody pro rok 2009 schválila vodárenská společnost již v průběhu listopadu uplynulého roku.

„Vodné pro okres Olomouc za jeden kubík stojí letos 28,51 korun bez DPH, loni za něj obyvatelé zaplatili o více než dvě koruny méně, a to 26,40 korun. Stočné Olomoučany letos stojí 29,10 korun, v loňském roce za něj zaplatili 26,73 korun,“ upřesnila posun cen mluvčí Moravské vodárenské společnosti Helena Koutná.

Vodné a stočné je tak celkově skoro o pět korun dražší. „Zatímco loni většina obyvatel Olomoucka zaplatila za metr krychlový dohromady 57,91 korun, tak od ledna tohoto roku je voda stojí 62,79 korun za metr krychlový bez DPH,“ doplnila Koutná.

Zvýšení poplatků má na svědomí nejen inflace, ale i dražší elektřina.

„V ceně je kromě inflačních vlivů zahrnuto zvyšování cen energií, zejména elektřiny a plynu. Citelně dražší je teď také surová a převzatá voda. Projevuje se zde i pokles spotřeby. Je potřeba vzít v úvahu také stárnutí infrastruktury, což způsobuje více poruch než v minulosti. S tím samozřejmě souvisí i daleko větší náklady na jejich odstraňování,“ vysvětlila Koutná.