Člověka bez pravidelného příjmu může snadno připravit o střechu nad hlavou.

Jejich nemovitost má přitom několikanásobně vyšší hodnotu než půjčené peníze.

Podle občanských sdružení, která lidem pomáhají s dluhy a před zpětným leasingem varují, je na vině i finanční negramotnost.

Doporučují, aby lidé vyhledali bezplatné poradny, kde mohou smlouvy a jejich následky konzultovat s odborníky.

„Leasingy nemovitostí nás momentálně hodně trápí. Za poslední měsíc máme už několik klientů, kteří takovou smlouvu podepsali a dostali se do problémů,“ uvedla Andrea Běhálková z olomoucké poradny Občanského sdružení SPES, které pomáhá zadluženým osobám.

Lidé, kteří se ocitli ve finanční tísni, převedli vlastnická práva k nemovitosti na firmu – například oproti bytu za osm set tisíc korun tak získali sto padesát či dvě stě tisíc korun.

V nemovitosti ovšem rázem žijí ne jako její vlastníci, ale nájemníci, a to do doby, než peníze firmě zaplatí.

„Není to klasická zástava nemovitosti. Lidé podpisem smlouvy převádějí práva k nemovitosti na firmu – v katastru nemovitostí se přepíše vlastník. Jejich dům či byt již vlastní někdo jiný, a pokud nesplácejí, přijdou o střechu nad hlavou,“ popsala Běhálková.

Leasingová společnost klientům ve smlouvě garantuje zpětný přepis vlastnického práva po řádném ukončení leasingu.

„Jenže se setkávám s tím, že lidé, kteří takovou smlouvu podepsali, nemají příjem, a je tedy pravděpodobné, že nebudou schopní splácet. A pokud například nezaplatí jednu splátku, do tří dnů se musejí vystěhovat,“ dodala.

Lehkomyslnost a žalostná finanční gramotnost

Problémem je nízká finanční gramotnost, kdy si lidé neuvědomují, co přesně podepsali a do jaké situace se mohou dostat.

„Finanční gramotnost je velmi nízká, o čemž svědčí nápor na poradnu,“ poznamenala s tím, že roste i počet exekucí.

To dokazují i poslední čísla z Exekutorského úřadu Přerov. V prvním pololetí letošního roku vykonal přes třiatřicet tisíc exekucí. Přitom za stejné období jich v roce 2010 bylo jen něco přes čtyřiadvacet tisíc.

Přerovskému úřadu tak přibylo exekucí o více než třetinu, a to i přes skutečnost, že česká ekonomika začíná opět růst.

„Mohlo by se zdát, že za tak velkým počtem exekucí stále stojí dozvuky ekonomické krize, ale podle mého názoru je hlavním důvodem ještě pořád velká lehkomyslnost části občanů a také jejich žalostná finanční gramotnost,“ vysvětlil svůj názor přerovský soudní exekutor Tomáš Vrána.

Exekutoři vidí řešení situace ve větší osvětě, kterou se sami snaží mezi lidmi šířit, přestože se jedná o běh na dlouhou trať. Navíc vyhlídky nevypadají příliš růžově.

„Pokud bude stoupající trend pokračovat, dá se očekávat, že na konci roku bude celkový počet exekucí vykonaných naším úřadem dosahovat sedmdesáti tisíc,“ uvedl soudní exekutor Vrána.

Poraďte se s právníkem

Občanská sdružení pomáhající zadluženým lidem poukazují na to, že si od ledna letošního roku na základě zákona o spotřebitelském úvěru mohou vyzvednout předkládané smlouvy a před podpisem se poradit s právníkem.

„Je možnost vyzvednout si smlouvy k podrobnému přečtení, na to má každý právo. Lidé mohou vyhledat právní pomoc ještě před tím, než podepíší smlouvu. Zájemci mohou zajít i do bezplatné poradny, kde získají posouzení smlouvy a možných dopadů podpisu zcela zdarma,“ uvedla Běhálková z olomoucké poradny.

Zpětný leasing

Firma odkoupí dům či byt a člověku, který potřebuje peníze, jej pronajímá formou leasingu.

Dlužník musí na základě smlouvy platit pravidelné měsíční splátky a v domě či bytě dál bydlí. Formu zpětného leasingu nemovitosti využívají zejména lidé, kteří mají více dluhů a chtějí všechny splatit.

Zpětný leasing nemovitostí jim v tom pomůže a zároveň mohou zůstat tam, kde mají domov.

Podmínkou však je, že musejí dodržet pravidla smlouvy a každý měsíc platit splátky leasingové společnosti, jinak o nemovitost přijdou. Jakmile zaplatí leasing, společnost převede nemovitost na původního vlastníka. (tau)