Policie vyšetřování ukončila a případ odložila.

Příčinou pádu několika tun zdiva na frekventovaný chodník se policie zabývala několik měsíců. Nechala si vypracovat znalecké posudky. Ty prokázaly, že při rekonstrukci, kterou budova prošla před několika lety, k žádnému pochybení nedošlo.

„Problém s nedostatečně zpevněnou konstrukcí atiky vznikl už ve dvacátých letech minulého století, kdy se poliklinika stavěla. Vzhledem k časovému odstupu dnes už není možné kvůli tomu někoho stíhat," sdělila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Nepodařilo se prokázat, že by byl spáchán trestný čin.

„Vyšetřování je uzavřeno, případ jsme odložili," dodala Štrbáková.

Po chodníku, na který padly tuny betonu a cihel, denně projdou stovky lidí. Tehdy se jen zázrakem nic nestalo.

Když se zdivo zřítilo, pracovníci polikliniky zrovna natahovali bezpečnostní pásku. Ten den dopoledne vlastník požádal o zábor veřejného prostranství.

Pád zdiva z polikliniky SPEA na olomouckém náměstí Hrdinů

Poliklinika SPEA popádu zdiva. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Při stavbě postupovali jinak, než bylo v dokumentaci

Statici, kteří stav atiky a trhliny ve zdivu dlouhodobě sledovali, dva dny před havárií doporučili, ať vlastník objektu ohradí chodník do ulice Legionářské a provede se sonda, která by mohla problém odkrýt.

Vlastník zdravotnického zařízení Ilja Spurný hned po pádu zdiva poukázal na to, že při stavbě objektu před necelými 90 lety se postupovalo jinak, než je popsáno ve stavební dokumentaci z roku 1925.

„Už tehdy bylo založeno na problém. My jsme to samozřejmě nevěděli. Bylo to možné porovnat až ve chvíli, kdy to spadlo," uvedl majitel k závěru policie.

„Mrzí mě doprava. Tramvaje tomu totiž výrazně přispěly," reagoval k vlivu provozu na tramvajových kolejích.

Pád zdiva z polikliniky SPEA na olomouckém náměstí Hrdinů

Prohledávání sutin po pádu zdiva zu polikliniky SPEA. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Rok od neštěstí v ulici za rohem

K havárii došlo přesně v pondělí 22. října o půl třetí odpoledne. Na chodník spadla dvacet metrů dlouhá a přes půl metru vysoká atika.

Nejbližší okolí polikliniky okamžitě uzavřela policie, na místě zasahovali hasiči a kynologové. Tramvaje na několik hodin nahradily výlukové autobusy. Z budovy byly evakuovány na tři desítky lidí.

K pádu zdiva došlo přesně rok od neštěstí, kdy jen o pár desítek metrů dál zemřela pod zdivem padajícím z jiné štítové zdi osmasedmdesáti­letá žena.

Opravy spolknou čtyři miliony

Poliklinika zajišťuje veškerou péči bez omezení. Vlastník již zajistil opravu atik.

Investice si vyžádá zhruba čtyři miliony korun. Musel udělat i střechu.

„V porovnání s tím, co se stavělo před 85 lety, byl samozřejmě zvolen výrazně odlišný postup. Spolupracovali jsme se statiky z Brna a projekční kanceláří. Provedení je z prefabrikovaných prvků, jejichž těžiště je přeneseno výrazně nad střechu. Samotná atika je vyřešena odlehčenými rámečky, na kterých budou jen OSB desky a omítka. Dojde k násobnému odlehčení celé konstrukce a úplně jinému řešení římsy. Pokud by tato římsa měla spadnout, tak snad nejprve spadne všechno okolo," uzavřel Ilja Spurný.