Jejich majitele nyní radnice vyzve, aby si nechali tabulku s číslem vyrobit a do konce září ji připevnili na dům. Pak už bude hříšníkům rozdávat pokuty.

„Strážníci městské policie v uplynulých měsících prošli město a zkontrolovali, zda jsou nemovitosti označeny. Zjistili, že téměř pět stovek objektů řádné označení nemá,“ sdělila včera mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Připomněla, že povinnost značit nemovitost ukládá vlastníkovi zákon o obcích. „Je přitom v zájmu samotných vlastníků, aby přispěli k lepší orientaci nejen obyvatel, ale i složek záchranné služby, hasičů a policie,“ poznamenala.

Tabulky chyběly nejen u novostaveb, ale i u starší zástavby. Město proto ještě v červenci pošle hříšníkům upozornění, aby domy doplnili o čísla popisná, orientační a evidenční.

„Šanci na nápravu budou mít do konce září. Pokud do té doby nemovitost neoznačí, mohou dostat pokutu až deset tisíc korun,“ varovala majitele neoznačených nemovitostí Černocká.

Radnice zároveň nabízí majitelům realit možnost objednání tabulky. „Město zaplatí poštovné a balné, takže samotná cedulka přijde majitele na dvě stě padesát korun,“ poznamenala mluvčí.

Doplnění číslic na nemovitostech by záchranáři skutečně přivítali.

„Nedávno jsem zasahoval v lokalitě s novostavbami v Bystrovanech a označení chyběla. Je to problém. Například ještě nemají plot, kam by tabulku dali,“ zmínil poslední případ ředitel krajské záchranné služby Ivo Mareš.

„To se ale dá napravit a jistě to brzy doplní. Pro nás je větším problémem to, že na vesnicích nejdou čísla za sebou, takže místo, kde potřebují naši pomoc, můžeme hledat obtížně. Proto volajícího zároveň žádáme o orientaci podle známých bodů, například školy, kostela či pošty,“ dodal Mareš.