Jde o podniky, v nichž se nevaří, ale hostinskou činnosti i tak provozují - podle zákona je hostinskou činností pouhé nalévání nápojů.

Kontrolám neušly ani kluby, kde se pod právní ochranou spolku Libertas vykuřuje zákaz nezákaz.

Krajská hygienická stanice doposud provedla 360 kontrol provozoven po celém Olomouckém kraji.

„Výsledek celkově vyhodnocujeme velmi dobře, zákon je v restauracích respektován, včetně formálních povinností, týkajících se označení a podobně,“ hodnotila ředitelka odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Jitka Švecová.

Restaurace prošly, bary ne

Kde se lidé stravují a v cukrárnách, hledali hygienici kuřáky a jejich nedopalky či jiná porušení novely marně.

Dostali však několik podnětů na bary, kde se podle anonymů i poznatků hygieniků prokazatelně vykuřuje zákon.

„I když víme, že se v daném podniku zákon porušuje, přistihnout někoho se zapálenou cigaretou je obtížné,“ popisovala Jitka Švecová.

V jednom případě na Šumpersku nakonec padla pokuta 10 tisíc korun, a to za chybějící označení provozovny. Zákon nařizuje provozovatelům, aby podnik viditelně označil, že je v něm kouření zakázáno.

„To nebylo. Provozovatel také musí vyzvat osoby, aby nekouřili. V tomto případě se provozovatel přiznal, že je nevyzval,“ sdělila Švecová.

Na podnět vyrazili hygienici, kteří v takových případech a v nočních hodinách provádějí kontroly ve spolupráci s policisty, i do jednoho z olomouckých klubových zařízení.

„Na místě se v době kontroly nekouřilo. Podnik však nebyl řádně označen, že je nekuřácký,“ uvedla ředitelka s tím, že hygiena již vydala příkaz k uložení pokuty pět tisíc korun.

Hygienici: Výjimku nemají

Hygienici tuší, kolik barů v Olomouckém kraji funguje jako privátní klubové zařízení pro uzavřenou společnost, kde mají hosté-kuřáci své členské průkazy.

„Tuto ´proměnu´, která spočívá v tom, že provozovatelé mají podnájemní a pachtovní smlouvu s Libertas, nám nemají povinnost hlásit. Že něco tvrdí jejich právníci, to jistě mohou, ale výjimku nemají. Uvidíme, zda se proti pokutě odvolají a věc bude posuzovat soud,“ shrnula Jitka Švecová.

Podle provozní jednoho z olomouckých klubů Pavly Mazánkové v baru k porušování protikuřáckého zákona docházet nemůže.

„Jsme soukromý prostor a kdo k nám vstoupí, je členem uzavřené společnosti. Každý host má vlastní kartičku a splňuje podmínky klubu,“ vysvětlovala.

„Po právní stránce jde vše za Libertas. Oni berou odpovědnost na sebe. Nicméně předpokládám, že v případě uložení sankce bude podáno odvolání,“ uzavřela.

Klub: Garantujeme právní ochranu

Těmto hospodám a barům radí iniciativa Libertas Smoke‘n’Taste Club (LSTC), která po podpisu smlouvy a zaplacení členského příspěvku, mění podniky na soukromé kluby.

„Podniky musejí přijmout naše právní řešení a na základě smluvního vztahu se stát součástí našeho projektu postaveného na bázi soukromého klubového zařízení,“ uvedl vloni Jakub Průdek z Libertas, který tvrdil, že u soudu jejich řešení obstojí a nemůže být vyhodnoceno jako obcházení zákona.

„Našemu právnímu řešení věříme natolik, že jednotlivým podnikům garantujeme právní ochranu při jednání se správními orgány, případně soudy,“ dodal.

Za kouření zaplatí dvakrát

Podle právníka Tomáše Kindla, který se věnuje ochraně zdraví před škodlivými následky kouření cigaret, by se však provozovatelé neměli nechat uvést v omyl sliby o tom, že navzdory zákonu mohou bez obav nadále provozovat kuřáckou restauraci.

„Nic takového jim žádný projekt zaručit nemůže,“ upozornil.

„Případně uložené sankce jak provozovatelé, tak kuřáci ponesou sami. Za kouření tedy zaplatí vlastně dvakrát: jednou členský příspěvek a jednou pokutu,“ zdůraznil.

Poslední slovo bude mít podle Kindla v případě klubových zařízení až soud.

„Jak rychle se to k němu dostane, bude záviset na aktivitě kontrolních orgánů. Kouření v ´klubových´restauracích podle mého názoru před soudem neobstojí,“ sdělil již v dříve Olomouckému deníku.