„Nestíháme,“ usmívá se spolumajitelka farmy Michaela Mlčochová. „Zájem je obrovský. Do toho ale počasí nepřeje. Musíme čekat, až plody dozrají. Zavedli jsme raději objednávkový systém, aby se už nestávalo, že lidé urazí desítky kilometrů a my jim už nebudeme schopni nabídnout borůvky,“ vysvětlovala novinku.

Borůvky sbírají z 850 keřů oblíbených brusnic. Kanadských borůvek mají celkem sedm odrůd, které během sezony dozrávají postupně.

„Letos jsme vlivem počasí zahájili sklizeň o dva týdny později a nyní opět chybí sluníčko,“ poukazovala ve čtvrtek ráno pod zataženou oblohou.

Samosběr borůvek zatím farma nenabízí, ale do budoucna ho plánuje. „Budeme rozšiřovat plochu a výhledově určitě počítáme se samosběrem. V příštím roce to ale ještě nebude,“ upozornila Michaela Mlčochová.

Boj se škůdci

Pěstitelé ovoce bojují nejen s počasím, ale trápí je i škůdci.

„Pozdní odrůdu nejen nám, ale i dalším pěstitelům v Česku, napadly octomilky. Nabodají plody, takže se nedají sbírat. Je po části úrody. Bojujeme i s chrousty, jejich larvami. Chemii striktně nepoužíváme. Tu tady nechceme. O to je boj náročnější,“ popisovala.

Nápad založit borůvkovou plantáž se zrodil před pěti lety, když rodina byla na dovolené v Holandsku a cestou zpět v německém Moritzburgu spatřila reklamu na samosběr borůvek. Nechala se zlákat a už nebylo pomoci.

Borůvka chocholičnatá, též kanadská borůvka, potřebuje dostatečnou zálivku a vhodné složení půdy s potřebným pH. V ulici Za Humny ji pěstují v plastových nádobách, jak to odkoukali u zkušených profesionálů v Německu. Do plantáže postupně investují. V uplynulých měsících například vylepšili závlahový systém.