Sloupek se ulomil po patnácté hodině, zdali byl již před tím nějak poškozen, není zatím známo.

"Ukotvení řetězů ve sloupcích nevydrželo zátěž houpajících se osob. Upadla také kopule jednoho z pískovcových sloupků," informoval mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

„Obsluha kamerového systému zaznamenala dva mladíky, jak manipulují s celým řetězem a zavolala strážníky. Přijeli na místo po nehodě a na základě oznámení radnice zadrželi dva chlpace. Případ jsme předali státní policii,“ řekla mluvčí strážníků Lenka Prošková.

Zatím není jisté, zda mladíci poškodili památku ze seznamu UNESCO nějak úmyslně.

„Další informace budeme znát ve čtvrtek po vyhodnocení kamerového záznamu. Víme, že šlo o dva kluky, jeden byl mladistvý a druhý nezletilý,“ řekla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Škodu odhaduje město asi na dvacet tisíc.

„Opravu bude provádět pravděpodobně Ladislav Werkmann, stejně jako tomu bylo u poškození v květnu, kdy vandalové ulomili vázu s plamínkem,“ uvedl mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Nyní jsou místo měděných plamínků na Trojici imitace, nové plamínky dodá Werkmann v říjnu. Oprava spadlé kopule a řetězu by podle Rašťáka mohla být do měsíce.

Podobný případ se stal loni, kdy někdo neúmyslně vytrhl řetěz. „Myslím si, že by tam mělo být nějaké značení, aby tam lidé nechodili,“ vyjádřil se k poškození Trojice kolemjdoucí Ludvík Valenta z Olomouce.

Simona Horká