První vlaštovkou, která se místo snaží oživit, se stalo Letecké muzeum.

Bývalá kasárna v Neředíně v minulosti využívala a devastovala sovětská armáda, která zde po sobě zanechala ekologickou spoušť. Od roku 2007 se radnice s odborníky snaží odstranit z území chemickou zátěž. Sanace tu bude probíhat ještě dva roky. Až pak se bude moci oblast začít využívat.

„Po revitalizaci celého areálu bychom chtěli na území přivést inženýrské sítě. Naším záměrem je zřídit zde postupně průmyslovou zónu, případně i technologický park. Z hlediska ekologické zátěže areálu nepočítáme s tím, že by tu vznikla lokalita určená pro bydlení,“ uvedl tiskový mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Bývalá kasárna dlouhá léta chátrají. Probuzení oblasti napomohlo otevření Leteckého muzea, o které se zasloužil 1. letecký školní pluk. Jeden z hangárů získal od radnice za symbolickou sumu do pronájmu.

Členové jej opravili a vybavili exponáty, které si nyní mohou prohlížet lidé za širokého okolí. Do budoucna plánuje pluk ještě rozšířit výstavní plochy. Chtějí k tomu využít další zchátralý hangár, který je za muzeem.

„Prostory bychom na vlastní náklady opravili a tím rozšířili expoziční část. Získali bychom tak dalších šest tisíc metrů čtverečních a předběžným odhadem by se na plochu vešlo tak čtyřicet až osmdesát letounů,“ popsal Zdeněk Svobodník, prezident 1. leteckého školního pluku.

SOUVISEJÍCÍ: FOTO: Z ruiny kasáren v Neředíně je muzeum letadel