Uvnitř se dokončují potřebné práce, na jejichž konci budou připravené jednotlivé prodejní prostory pro budoucí nájemníky. Zbývá také dodělat fasádu a venkovní část u kostela svatého Mořice.

V těchto dnech dělníci také upevňují eskalátory, které jsou součástí vnitřního atria s prosklenou střechou.

Moritz nabídne dvoupatrový obchodní dům se značkovým zbožím, prodejnu potravin, lékárnu, drogerii, elektro i kavárnu a další nabídku sortimentu, který bývá obvyklý v novodobých nákupních centrech.

Lidé se ale nyní budou muset popasovat s dalším omezením, které bude doprovázet opravu ulic 28. října a Úzká a Mořického náměstí.

Jedna z olomouckých kontroverzních budov postupně odkrývá novou podobu a i ta rozpoutává mezi lidmi diskuzi.

„Určitě je to lepší, než starý Prior, to byla obludnost. Líbí se mi, že prosklené plochy odrážejí okolní budovy a tím tato moderní stavba dobře zapadá do okolí a samotného centra," posoudil Petr Foukal z Olomouce. Najdou se i nepříliš pozitivní ohlasy.

„Prior byl sice přežitek z dob socialismu, svým způsobem mi ale bude chybět, mohl pro další generace sloužit jako ukázka toho, co se stavělo dřív. Tahle novinka mi sem nepasuje," řekl Vlastimil Vyhlídal.

Přestavba olomouckého Prioru v prosklenou Galerii Moritz

Přestavba olomouckého Prioru v prosklenou Galerii Moritz

Prosvětlit, otevřít, odlehčit

Víru, že nový vzhled obchodního centra bude vnímán mezi veřejností jako lepší, má Radovan Pilich, předseda představenstva společnosti CL Trade, které objekt patří.

Právě efekt zrcadlení historických budov byl důvod, proč architekt Miroslav Pospíšil zvolil sklo v kombinaci s pohledovým betonem. Časem by budovu měly pokrýt i rostliny, které by se měly pnout po ocelové konstrukci.

Podle Radovana Pilicha bude dominantou stavby vnitřní atrium, do kterého budou přicházet zákazníci hlavním vchodem z ulice 28. října a také z Mořického náměstí.

„Chtěli jsme prostor prosvětlit, otevřít a odlehčit. To bylo snahou nejen u atria ale také u celé budovy," sdělil Radovan Pilich.

Z původního Prioru zůstala jen nosná konstrukce a schodiště, které bude sloužit pouze jako únikové.

Novinkou je způsob zásobování. Zajištěno bude ze strany od kostela jednotným vjezdem, který zahalí bytelná betonová stěna.

Dělníci budou také navyšovat část povrchu Mořického náměstí, tak aby plochu srovnali.

Přestavba olomouckého Prioru v prosklenou Galerii Moritz

V přízemí parfumerie, panerie i kavárna

Do Moritze se lidé dostanou také od tramvajové zastávky na ulici 8. května, kterou bude zakrývat stříška připevněná ke zdi galerie. Lidé z této strany vstoupí do dvoupatrového obchodu s oblečením a také vlastními eskalátory.

„Jedná se o největší prodejní jednotku. Má 1500 metrů čtverečních. Druhá největší bude prodejna Billa v suterénu, která bude na ploše 1100 metrů čtverečných," vypočítal Pilich s tím, že celkem galerie nabídne k pronájmu zhruba sedm tisíc metrů čtverečních.

„V suterénu kromě Billy budou i další prodejny, jako je například drogerie, noviny a tabák. V přízemí naleznou zákazníci parfumerii, která tu byla i před rekonstrukcí. Bude zde i obchod se zlatem a stříbrem, fotolab, panerie, lékárna, a kavárna, která bude mít letní zahrádku na Mořickém náměstí," prozradil Pilich.

První patro bude patřit módě. Nebude chybět papírnictví, hračkářství a prodejna knih.

Obchodníci by měli mít připravené prodejní prostory pro stěhování během října. Otevření centra je v plánu zhruba v listopadu. Prozatím rekonstrukce Prioru podle Pilicha vychází na zhruba sto padesát milionů korun.

Vizualizace Galerie Moritz

Proměna Mořického náměstí do konce roku

Vedle rekonstrukce samotného Prioru se budou opravovat také dvě přilehlé ulice a zmíněné náměstí. Půjde o částečně společnou investiční akci města a vlastníka Prioru.

V ulici 28. října se začínají opravovat vodovodní přípojky, vozovka a chodníky. Vymění se veřejné osvětlení, přibude devět nových laviček, čtyři odpadkové koše a jeden zvukový informační panel.

Vizualizace proměny Mořického náměstí

V ulici Úzká se opraví kanalizace a komunikace.

Nové dláždění a osvětlení, šest laviček, tři odpadkové koše a dvě vzrostlé lípy promění po zásahu dělníků i zmíněné Mořické náměstí.

„Opravy skončí do konce roku 2012 a budou stát celkem 10,7 milionu korun. Rekonstrukce bude probíhat po etapách, aby co nejméně ovlivnila území již teď omezené přestavbou Prioru," uvedl Martin Major, náměstek olomouckého primátora.

Vizualizace proměny Mořického náměstí